България и Германия са гласували с “въздържал се” за новите геномни техники

Кирил Вътев

България и Германия са гласували с “въздържал се” за въвеждането на нормативна уредба за новите геномни техники на заседанието на аграрните министри в Брюксел, съобщи министърът на земеделието Кирил Вътев. Предложението не е прието заради големия брой гласували срещу него.

“За голямо съжаление у нас те се възприемат като ГМО. А ГМО отдавна е отживелица. Новите геномни техники правят чудеса, като цяла Европа изостава в това отношение”, каза той.

Министър Вътев  смята, че пазарът ще ориентира така или иначе земеделските производители към новите геномните техники. 

Той даде следните примери:

“11 години след постиженията на двете изследователки – амиреканката Дженифър Дудна и французойката Еманюел Карпантие, които получиха Нобелова награда през 2021 година. На базата на това постижение Япония вече създаде домати, които регулират кръвното налягане и понижават повишената невронна чувствителност. На базата на това постижение вече е възможно лечението на над 7000 болести, дори такива хронични заболявания като тумори, сърдечно-съдови заболявания, диабет, Алцхаймер. Тенденциите сочат, че това е биоземеделието на бъдещето. Заради това, че всички искаме храната, която консумираме, да е с по-малко пестициди, с по-малко препарати за растителна защита, торове, да устоява на климатичните промени. Това е начинът. Наистина Европа изостава. Китай е много напред, САЩ са много напред, Япония е колосално напред. Странно ли е, че най-добрият селекционер по пшеницата е японец при положение, че Япония няма някакво производство на пшеница. Но Япония има световна наука”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст