Законът за държавния бюджет за следващата година се очаква да бъде приет окончателно преди коледните празници. Това каза председателят на Народното събрание Росен Желязков след участие в първата конференция на местната власт след изборите на 29 октомври, която се проведе в София.
Инвестиционните разходи за общините в бюджета са 1 млрд. и 800 млн. лв.
Според председателя на Националното сдружение на общините Даниел Панов инвестиционният фонд за българските общини ще помогне за изпълнение на редица проекти, които са готови и чакат реализация.
Приоритетите ни надхвърлят един мандат, заяви пред участниците във форума председателят на общинското сдружение Даниел Панов. Кметовете отчетоха, че са успели да наложат темата за финансовата автономност на общините. Необходимо е обаче изработването на механизъм, който да не допуска дисбаланс в различните общини, посочи Панов.
“Това е една дългосрочна перспектива за развитието на всяка една българска община. Най-вече моделът “планиране” започва да се прилага на практика. Ние искаме от подоходното облагане двата процента от техния доход, който отива в държавата, да влезе в общините и реално това е първата стъпка на децентрализация. Що се касае за финансовия модел, който е в момента за финансиране на общински проекти, общините показаха, че имат готовност с много инвестиционни проекти, с които могат да отреагират на момента, защото в рамките на един ден 98% от всички общини си бяха предали проектите с готови строителни разрешения. Близо за 2 млрд. лева са подадените проекти”, каза още той.
Кметът на Враца Калин Каменов обясни, че има проблем с европейските проекти и финансовите корекции по тях.
“Вече с години се бави тяхното стартиране, защото това е “свежият въздух”, чрез което ние ще можем да реализираме своите ключови инвестиционни проекти, идеи и инициативи. Всъщност чрез европейските средства общините се развиват и този “свеж въздух” вече три години го няма. Всъщност другият проблем е свързан с високия процент на финансовите корекции. По неофициална информация знаем, че той ще започне от 25%, което е пагубно за много голяма част от общините, особено за по-малките общини”, посочи той.