Не са малко експертите, които смятат, че Конституцията няма нужда от промяна, защото основната цел на законотворците – контрол над главния прокурор – бе осигурен чрез поправките в Закона за съдебната власт. Ето защо смятам, че е непропорционално сега заради нов състав на Висшия съдебен съвет да се променя цялата Конституция.
Това коментира в ефира на bTV политологът проф. Мария Пиргова. Тя добави, че това действие е плод на амбицията да се демонстрира наличието на конституционно мнозинство, но без яснота какъв ще е ефектът от конституционните поправки.
По отношение на промените, отнасящи се до служебното правителство, проф. Пиргова изрази съмнение, че тези конституционни промени ще бъдат ефективни, тъй като неуспехът на партиите в продължение на две години да не могат да излъчат правителство, не е проблем на президента.
Политологът Цветанка Андреева, която също бе поканена в студиото на bTV, за да коментира конституционните промени заедно с проф. Пиргова, коментира думите на президента Румен Радев, че парламент, който има ниско доверие, не е нормално да се захваща с Конституцията.
Според Андреева тъкмо легитимността на президента е под въпрос. В същото време конституционните промени били събрали силно – реформаторско мнозинство – от 164 гласа. Тя обаче не отрече, че за тях има риск и той се дължи на обстоятелството, че сега с промените се правят много компромиси и реформите могат да се окажат безсмислени. Другият риск е промените да са толкова радикални, че да паднат в Конституционния съд, предупреди Андреева.
В същото време тя подчерта, че съдебната реформа е една от знаковите и е задвижвана не просто от желанието на отделни политици, а от препоръки, дадени от европейските партньори и от енергията на реформаторския дух, направил възможна коалицията между ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната” – “Демократична България”.