Европейският съюз ще обяви на 12 декември първоначалните стъпки за прилагането на данък върху печалбите от замразените активи на Руската централна банка – акт, целящ да насочи средствата за възстановяването на Украйна. Проектопредложението, което са прочели репортери на агенция “Блумбърг”, съдържа “нулева фаза”, която да установи за кои точно замразени фондове може да се приложи мярката. И “стъпка 1”, представяща действията, които трябва да предприемат централните депозитари на ценни книжа, съхраняващи тези активи.
“След приспадането на разходите и националните данъци, ще бъде установен и осчетоводен реалния размер на натрупаните печалби съобразно изискванията за законосъобразния капитал и управлението на риска. И това ще направи възможно тяхното превеждане и прехвърляне в бюджета на Европейския съюз в полза на Украйна на по-късен етап”, пишело в документа.
В предложенията били включени и препоръки за защита на дружествата, които държат активите, от правни рискове и ответни действия, както и изключения за депозитарите с малки суми.
Европейският съюз, държавите от Г-7 и Австралия са замразили активи на “Банк России” в размер на около 260 млрд. евро под формата на ценни книжа и бързоликвидни инструменти, като над две трети от тази сума са блокирани в ЕС. Основният дял от намиращите се в блока руски авоари е в Белгия в клиринговата къща Euroclear, по който натрупаната от началото на годината печалба е около 3 млрд. евро.
Въпреки че Г-7 подкрепя мярката, ЕС подхожда предпазливо предвид опасенията, изразени от Европейската централна банка, Международния валутен фонд и няколко страни членки.
“Стъпка 2” от плана, която предвижда трансфера на нетните приходи, генерирани от замразените срества, в бюджет 2024-2027-а на ЕС, ще изисква тези проблеми да бъдат преодолени преди Европейската комисия да представи по-нататъшните си предложения. Въз основа на разчетите на сегашните лихвени проценти, ЕС очаква подлежащите на данъчно облагане средства да достигнат 15 млрд. евро през следващите четири години, ставало ясно от документа.
В предложението се изяснява, че приходите, генерирани от замразените активи, не са дължими на Русия, нито са руска собственост, защото са отделени от главниците. Същевременно, не може да има “легитимни очаквания”, че доходите остават за централните депозитари на ценните книжа и акционерите им, защото печалбите са резултат от санкции и извънредни обстоятелства, е посочено в проекта на ЕС. А заключението е, че колкото по-бързо се предприемат действия, толкова по-значителни суми ще могат да бъдат мобилизирани в подкрепа на Украйна.