На днешното си заседание парламентарната енергийна комисия прие отпадането на дерогацията за руския петрол – така вносът на продукти от руски петрол отпада от 1 март 2024 г., а износът на подобни стоки е забранен от 1 януари догодина.
На следващо място комисията прие отпадане на извънредната енергийна такса от 20 лева върху преноса и транзита на руски природен газ. Председателят на енергийната комисия Делян Добрев от ГЕРБ-СДС посочи, че мярката отпада, тъй като финансовият министър Асен Василев не може да я събере. Радослав Рибарски от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” му обясни, че всъщност от Агенция “Митници” не са могли да събират таксата и заради това тя е отпаднала. Съпартиецът му Ивайло Мирчев обясни, че причината за отпадането на мярката е свързана с членството ни в Шенген. Очаквало се е, че тя ще донесе над 2 млрд. лева допълнително приходи в бюджета, но тъй като е имало риск заради нея Австрия и Нидерландия да имат обструкции, заради това и ние я отменяме, за да може да имаме шанс поне за въздушния Шенген, уточни Мирчев.
В рамките на заседанието енергийната комисия не прие да отпадне задължението на “Лукойл” 100% от горивата му да се съхраняват на територията на България. Делян Добрев се учуди на решението на колегите си, след като обясни, че с подкрепата за решението те ще дадат възможност и на други компании да внасят горива и да ги продават в страната.
По отношение на предложения законопроект за производство на енергия от така наречения офшорен вятър над морските пространства, който е бил внесен още в миналото Народното събрание от Делян Добрев и Ивайло Мирчев но не е стигнал до обсъждане, председателят на комисията посочи, че има желание той да бъде приет до края на януари 2024 година.
Павела Митова от “Има такъв народ” обаче посочи, че законопроектът е изключително описателен и има доста точки, които трябва да бъдат допълнително прецизирани. Тя изрази желание да се даде повече време за предложения между първо и второ четене, още повече, че зад него стои НПО-организация, зад която по думите й прозират лобистки интереси.
Митова добави, че я притеснява въпроса с концесията на водата, как ще се извършват търговете и как ще се извършват екологичните оценки. Попита и дали ще има допитване до Министерството на околната среда и водите и отново настоя за възможно най-дългия срок за обсъждане на законопроекта между първо и второ четене.
Йордан Тодоров от “Възраждане” посочи, че при предишното обсъждане на законопроекта е имало негативно становище от страна на Министерството на туризма, откъдето се аргументирали, че дейностите на ветроцентралите в морските пространства ще повлияят отрицателно върху привличането на туристи. Той завърши изказването си с въпрос към членовете към комисията: “А на френската Ривиера дали има вятърни турбини?”