Ръководството на ООН настоява уволненият помощник-заместник-генерален секретар Витали Ваншелбойм да плати 63.6 милиона долара за неуспешни инвестиции. Това съобщава „Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на документи по делото. Заради този случай през 2022 г. заместник-генералният секретар на ООН и изпълнителен директор на службата на ООН за проектни услуги – Грете Фаремо подаде оставка.
В хода на вътрешното разследване на ООН става ясно, че заместник-генералният секретар и ръководител на Службата за проектни услуги на ООН Грете Фаремо и нейният помощник – украинският гражданин – Витали Ваншелбойм са имали намерение да инвестират около 60 милиона долара в компании, свързани с британския предприемач Дейвид Кендрик.
Ваншелбойм и Фаремо начислявали на правителства и на служби на ООН допълнителни такси за строителни работи, като инвестирали сумите в компании, свързани с британския бизнесмен, с идеята той да финансира тези пари в проекти за възобновяема енергия и жилищни проекти. Одит на ООН обаче показва, че инвестицията е била неуспешна: само около 10% от нея е била възвърната.
В резултат на разследването Витали Ваншелбойм беше уволнен през януари 2022 г., а през май 2022 г. Грете Фаремо подаде оставка. След това Ваншелбойм подаде жалба до вътрешния съдебен състав на ООН, оплаквайки се, че е бил глобен в размер на годишната си заплата и е осъден да плати глоба от 63 626 806 долара. Ако Витали Ваншелбойм не върне парите, той няма да може да получава пенсия като член на ООН служител.
По информация на „Ню Йорк Таймс“ няма данни как служителите на ООН са изчислили размера на глобата на Витали Ваншелбойм. Той не признава вината си и моли уволнението му да бъде отменено. След като Грете Фаремо подаде оставка създадената от нея инвестиционна програма бе затворена, а от службата за проектни услуги се изиска да върне събраните пари от инвестиции.