Съдебната власт в Англия и Уелс нареди на съдиите, техните помощници и други съдебни служители да ограничат използването на изкуствен интелект (AI) при проучване на закона, съдебни решения и прецеденти и да избягват разкриването на информация за дела в съда в чатботове. В помощ на съдиите е съставено ръководство, което описва как работят AI алгоритмите, възможните рискове от използването им и примери за това как AI може и не трябва да се използва.
Коментирайки публикуването на ръководството, главният съдия на Англия и Уелс, вторият най-старш съдия в съдебната система на Англия и Уелс – сър Джефри Вос, в интервю за Financial Times, каза, че AI предлага „големи възможности за съдебна система, но тъй като това е нещо напълно ново, първо трябва да се уверим, че съдиите на всички нива го разбират правилно.“ Ръководството обяснява, че чатботовете не дават отговори въз основа на бази данни с прецедентни решения.
„Те генерират нов текст, използвайки алгоритми въз основа на инструкциите, които получават, и данните, върху които са били обучени“, което означава, че изходът е просто „най-вероятната комбинация от думи, базирана на документи и изходни данни“, но това „не означава, че ще бъде най-точният отговор.” Погрешно е да се използва AI „за провеждане на изследвания за намиране на нова информация, която не можете да проверите“. Дори когато са предоставени най-точните инструкции, получените отговори „може да са неточни, непълни, подвеждащи или пристрастни“.
Ръководството подчертава, че процедурна информация от лично и поверително естество не трябва да се въвежда в публични чатботове. „Всяка информация, която въвеждате в публичен чатбот, трябва да се счита за информация, разпространена до целия свят“, се посочва в документа. Той също така подчертава необходимостта от проверка на всяка информация, получена чрез AI. Препоръчителните случаи на използване на AI включват обобщаване на големи количества текст (но също и с известна степен на предпазливост), създаване на презентации и имейли.
Според сър Джефри Вос все още не е ясно дали някой от съдиите вече е използвал чатбота, за да получи информация по конкретен случай. Насоките, каза той, са издадени „за да се избегнат възможни съмнения“.