На фона на повишаващото се напрежение в различни точки по света и нарастващия риск от терористични действия, няколко сценария за възможни терористични атаки на българска територия са описани и включени в Националния план за противодействие на тероризма, подготвен от експерти по антитероризъм и публикуван в сайта за обществени консултации на Министерския съвет.
Планът цели да се осигури постоянна и адекватна защита на гражданите, територията и националните ни интереси срещу терористични заплахи.
Авторите на документа са разиграли 15 сценария за атаки. На първо място е описана терористична атака чрез взривяване на устройство в транспортни средства или на места със струпване на много хора. Според експертите, участвали в подготовката на плана, такива терористични актове могат да се извършат от терористи, които се самовзривяват или задействат предварително заложено взривно устройство. При реализацията на такъв сценарий се очакват множество загинали и ранени хора, затруднени комуникациите в района на инцидента. Предвижда се бързо евакуиране на пострадалите, претърсване на района и обезвреждане на други взривни устройства, чието взривяване може да доведе до множество допълнителни жертви. Зоната на инцидента се блокира, с цел задържане на извършителите, гражданите се извеждат, като се снема самоличността им.
Вторият по значимост сценарий е атака с огнестрелно или хладно оръжие на места със струпване на много хора, знакови сгради и обекти от значение за националната сигурност. Целта на извършителите обикновено е да бъдат убити и наранени максимален брой хора или знакови за обществото личности.
Основна роля за овладяване на такива ситуации имат полицейските сили, които трябва да обезвредят извършителите, да изведат хората от обсега на огнестрелното оръжие и да осигурят свидетели за разследване на престъплението, се посочва в документа. Ситуацията може да се усложни при добре планирани многоточкови атаки, проведени в няколко места със събиране на голям брой хора при използване на мощно огнестрелно оръжие или дълго хладно оръжие.
Следва хипотезата с взимане на заложници в сгради, самолети или други превозни средства.
Целта е водене на преговори с властите, печелене на време или отвличане на вниманието, се посочва в плана. Овладяването на ситуацията изисква участие на добре подготвени екипи за преговори, изолиране на района на инцидента, провеждане на специална операция от служители на жандармерията и Специализирания отряд за борба с тероризма за обезвреждане на терористите и извеждане на заложниците.
На четвърто място експертите по антитероризъм са поставили възможността за взривяване на стратегически обекти или обекти от критичната инфраструктура на страната от значение за националната сигурност. Целта на подобно действие е предизвикване на промишлени аварии и извънредни ситуации.
Според документа, подобен терористичен акт може да се извърши чрез активиране на взривно устройство, кола-бомба или чрез използване на летателен апарат. Възможно е изпускане в атмосферата на отровни химически елементи, използване на “мръсна бомба“, причиняване на наводнения, свлачища или срутване на големи земни маси.
Антитерористичните експерти са отчели и технологичните новости в тази област. Те са включили като вероятен сценарий и извършването на атаки с безпилотни летателни апарати и дронове срещу стратегически обекти. “В световен мащаб се наблюдава засилване на хибридните действия при извършване на терористични актове, поради което зачестяват атаките с безпилотни летателни апарати (БЛА). При този вид терористични нападения могат да бъдат използвани един или повече БЛА спрямо различни стратегически обекти от значение за националната сигурност, причинявайки
значителни материални загуби, екологични и ядрени замърсявания, спиране на електроподаването и комуникационните системи. Нападенията с БЛА спрямо летищата ще затруднят съществено въздухоплаването създавайки рискове от нанасяне на щети на въздухоплавателните съдове и застрашавайки живота и здравето на множество цивилни граждани”, е записано в плана.
Сред сценариите присъстват и използване на оръжия за масово унищожение, нерегламентирано проникване в електронни мрежи от системи за управление на ресурси, предизвикване на аварии в газови и електропреносни мрежи. Допълнителни цели са уебресурсите на държавното ръководство, на публични личности и други, насочени към радикализиране на обществените настроения и уронване на легитимността им. “За осъществяването на такава терористична дейност се използват дефицити в информационните инфраструктури и в служители, ангажирани с поддържането им. Реагирането попада основно в областта на системите за киберсигурност”, пише в документа.
Авторите му са допуснали и терористичен акт, извършен на територията на чужда държава, срещу български граждани, самолети, кораби, превозни средства или обекти. Описани са също възможности за заразяване на водоизточници с химични и биологични вещества, врязване на превозни средства в група цивилни граждани, умишлено дерайлиране на жп-транспорт, окупиране и разрушаване на символни за държавността сгради като президенство, парламент, министерства. Не е пропуснат и сценария за атака с катер, джет или друго бързоходно средство срещу пътнически кораб. “Обект на такъв терористичен акт е пътнически кораб, застанал на кей или на котва на
рейд в българско пристанище. Най-често пътнически кораби посещават българските пристанища с туристическа цел. Такъв терористичен акт може да се осъществи от членове или симпатизанти на
терористични структури или саморадикализирали се лица, използващи бързоходен плавателен
съд, включително и такъв, който се използва в зона за водни спортове и водноатракционни
услуги. Възможно е на плавателния съд да има експлозиви за постигане на по-силен ефект”, са записали авторите на плана. Пиратското превземане на товарен или пътнически кораб също е взето под внимание в Националния план за противодействие на тероризма.
Общото ръководство на дейността по противодействие на тероризма се осъществява от
Министерския съвет, подпомаган от Съвета по сигурността при МС, се посочва в документа. Със заповед на премиера се създава Национален оперативен щаб за управление на силите и средствата за противодействие на тероризма, като негов шеф е министърът на вътрешните работи. Щабът се свиква по решение на ръководителя му при заплаха или извършен терористичен акт, се посочва още в плана.