Глобалното търсене на суров петрол намалява рязко заради отслабването на икономическата активност в ключови държави, констатира Международната агенция по енергетика (МАЕ) в оценката си за четвъртото тримесечие, публикувана на 14 декември. Базираната в Париж организация е орязала почти 400 хил. барела от прогнозата си за ръста на дневното потребление в периода октомври-декември и продължава да очаква драстичен спад на равнищата на растеж през идната година. Междувременно, увеличеното производство на Съединените щати, Бразилия и Гвиана компенсира орязаните доставки на Саудитска Арабия и партньорите й от ОПЕК+.
“Доказателствата за забавянето на търсенето на черно злато се трупат”, посочва МАЕ в месечния си доклад. И допълва, че “ставащата все по-очевидна загуба на инерция на растежа на петролното потребление е отражение на влошаването на макроикономическия климат”.
Цените на суровината паднаха под 73 щ. долара за барел сорт “Брент” в началото на седмицата в резултат на свръхпредлагането. Фючърсните контракти са загубили около 23% от пазарната си оценка от края на септември заради помрачаващата се икономическа перспектива на Китай и увеличените доставки на множество износители. Новите производствени редукции, които ОПЕК+ обяви на 30 ноември, трябваше да ликвидират очакваното затлачване на петролните пазари през първото тримесечие на 2024-а, но те струват на 23-членната група загуба на пазарен дял, който е спаднал до най-ниското си равнище от създаването й преди седем години, съобщава МАЕ. Мерките на членовете на алианса дефакто помагат и за финансирането на “чупещата рекорди” вълна от доставки от Съединените щати, които “изтласкват Саудитска Арабия и другите ключови производители от Близкия изток от първокласните пазари за експорт”, пише в доклада на организацията. Американското петролно производство е надхвърлило 20 млн. барела на ден през септември, оспорвайки прогнозите за възраждане на инфлационния натиск.
“Продължаващото увеличение на добива и намаляващият ръст на търсенето ще усложни усилията на ключовите производители да защитят пазарния си дял и едновременно да задържат по-високите петролни котировки”, предупреждава МАЕ. Значителният подем на доставките на Иран също смекчават редукциите на другите страни членки на ОПЕК.
Европа, Русия и Близкият изток са основните фактори, предизвикали преоценките на МАЕ за търсенето през четвъртото тримесечие. Европа е “отслабена заради обхватния промишлен и индустриален спад”, посочва МАЕ. И допълва, че по-високите лихвени проценти също вдигат насрещни ветрове.
Глобалното петролно търсене е напът да се увеличи със значителните 2.3 млн. барела на ден през тази година – до рекордните средно 101.7 млн. барела дневно, подсилено от следпандемичното възстановяване на потреблението. Този ръст обаче ще спадне с 50% през 2024-а до 1.1 млн. барела на ден след като подемът се укроти и потребителите се пренасочат към по-ефективните или електрически превозни средства. Ръстът на търсенето вероятно ще може да бъде задоволен от увеличените доставки от държавите извън ОПЕК+, очаква МАЕ. Подобно охлаждане ще е в хармония с договорената посока на преговорите за климата COP28 в Дубай през тази седмица, чиято кулминация беше обещание за преход извън изкопаемите горива.