Унгарският премиер Виктор Орбан заяви при пристигането си на срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел, че ще блокира преговорите за присъединяването на Украйна към Европейския съюз, противопоставяйки се категорично на становището на другите лидери на общността. Орбан налага вето както на членството, така и на финансовата помощ от 50 млрд. евро за Киев от бюджета на блока. Това се случва точно когато администрацията на щатския президент Джо Байдън не успя да убеди Конгреса да подкрепи пакета от средства в размер на 60 млрд. щ. долара за украинците.
“Няма причина да преговаряме за членството на Украйна в момента”, заявил Орбан когато се приземил в Брюксел. И добавил, че “темата трябва да се дискутира когато Киев изпълни предварителните условия за влизането в блока”. Той е обърнал внимание и на предстоящите през юни догодина избори за Европейски парламент, отбелязвайки, че общността трябва “да постъпва демократично” и да изчака новия политически консенсус – потенциално отлагане с месеци на началото на разговорите за Киев. Официалните представители на страните членки на ЕС и дипломатите пък се подготвят за трудна поредица от срещи, които могат да се проточат до малките часове на 15 декември и дори през уикенда.
Премиерът на Ирландия Лео Вардакар казал при пристигането си в Брюксел, че “ако Украйна не бъде подкрепена от ЕС и Съединените щати, то (руският президент Владимир) Путин ще победи” и определил срещата на върха като една от най-важните, на които е присъствал. Премиерът на Естония – Кая Калас, пък споделила, че не е оптимист, но добавила, че “се надява все пак на споразумение поне за някои елементи от дневния ред”.
Ако европейските лидери одобрят началото на присъединителния процес за Украйна (който ще продължи с години), Киев ще може да се похвали с геополитическа победа. Докато противоположният сценарий вероятно ще бъде отбелязан от Москва като признак за намаляване на западната подкрепа за Украйна.
В навечерието на срещата на върха украинският президент Володимир Зеленски коментира, че страната му е осъществила необходимите политически реформи, за да продължи напред и настоя ЕС да уважи постигнатото.
Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц са се срещнали с Орбан преди форума в Брюксел, заедно с шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, за да го убедят да прекрати съпротивата си. Унгарският премиер обаче е посочил корупцията в Украйна и други недостатъци, които обосновавали позицията му. Негови колеги от блока пък упрекват Орбан, че иска да използва украинския казус като разменна монета да получи повече средства от замразените фондове за Будапеща заради опасения за законността в страната.
В опит да умилостиви Орбан, ЕК възстанови на 13 декември достъпа на Унгария до 10.2 млрд. евро за покриване на похарченото от страната за икономически проекти след като заключи, че правителството е изпълнило условията за независимост на законодателната система. Но унгарците настояват, че това финансиране е справедлив отговор на реформите и няма нищо общо с позицията за Украйна. Будапеща продължава да подкрепя мнението си, че другите страни членки на ЕС могат да финансират Киев на двустранна база от собствените си бюджети, а не от общия на ЕС.