Трябва да променим леко говоренето си – виждате, че през последния месец и половина вече не говоря толкова за технически критерии, тъй като и фразата се изтърка, макар че това е нещо неизменно, но нашите аргументи трябва да са, че с България външната граница на Шенген ще се опазва по-добре.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на изслушването й в парламентарната комисия по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната по повод напредъка, перспективите и действията на Министерството на външните работи за приемането ни в Шенген.
Тя добави и че с България въпроси като Пакта за миграция, Шенгенското пространство и Дъблинското споразумение ще могат да постигнат по-доброто си развитие, основано на факти.
“Една част от държавите в ЕС няма как да знаят какво се случва на външната граница с Турция, защото не граничат с нея и това трябва да се използва по много силен начин“, продължи Мария Габриел. На следващо място тя открои като аргумент в наша полза колко голямо количество въглеродни емисии се изхвърлят във въздуха заради задръстванията по границата и уточни, че когато Европа си е определила за цел да е първият климатично неутрален континент, то тя трябва да се възползва от факта, че има две държави членки, които могат да допринесат за намаляването на емисиите.
“Така че това е начинът – на политическите аргументи срещу Шенген да отговорим също с политически, като не забравяме, че нашият силен довод са и изпълнените технически критерии”, посочи Габриел.
Тя обясни, че са били мобилизирани много от каналите за комуникация на България, като отчете че позицията на Федералната търговската камара на Австрия е била много силно заявена и че и жените – предприемачи в Австрия са се мобилизирали изключително активно, като те много категорично са признали усилията на България в посока Шенген.
Габриел открои и ролята на Европейската комисия, която от години повтаря, че България е изпълнила всички критерии за Шенген, а освен това се позова на думите на европейския комисар по вътрешните работи Илва Йохансон, която заявила, че България се справя с покриването на критериите в пъти по-добре от други държави, които са от години в Шенгенското пространство.
На следващо място Мария Габриел благодари на испанското председателство на Съвета на ЕС, като добави, че испанските й колеги са дали заявка, че до края на 31 декември България има шанс да стане член на Шенгенското пространство. Обърна внимание и на историческото решение от вчера, 14 декември, за Украйна и Молдова да бъдат отворени преговорите за ЕС, а освен това и на Грузия да бъде даден статут, така че в този контекст паралелните преговори по темата за Шенген имат голям шанс да завършат успешно.
“В тези преговори за България е важно да се договаря в пакет и за въздушните, и за морските, и за сухопътните граници“, категорична бе външната министърка. Тя обясни, че миналия декември – през 2022 г., когато България се е сблъскала с решението “не” за Шенген едни от външните ни партньори са се позовавали на данни от “Фронтекс”, други – на свои вътрешни служби. Сега обаче тя представила данните на Министерството на вътрешните ни работи и така обезсилила политическите аргументи.
На въпрос на депутат от ИТН, свързан с изказване на румънския президент, че България усложнява влизането на страната му в Шенген, Мария Габриел отговори, че вече сме минали по пътя да се опитваме да се разделим от съседката си за Шенгенското пространство и е станало ясно, че това е грешка.
“На този етап е изключително важно да продължим заедно с тях”, категорична бе Мария Габриел и добави, че още на следващия ден след изказването си румънският президент е използвал други думи, като ясно е показал, че си дава сметка колко е важно какви послания изпраща, тъй като те се слушат внимателно от всички останали държави членки.
Отново, засягайки темата за внимателното подбиране на думите, Мария Габриел поясни, че никой не изисква от България да внася мигранти – афганистанци, сирийци или от каквато и да е друга националност – а става въпрос за спазване на Дъблинското споразумение. По силата на този договор, когато за мигрантите в централна Европа се знае, че са били първо в България, те трябва да бъдат върнати на наша територия.