Работодатели и синдикати обсъдиха нетипичните форми на заетост на семинар в Испания

Българската търговско-промишлена палата (БТПП) участва в работен семинар на тема „Нетипична заетост в сектора на услугите“ в Малага, Испания. 

Нетипичната заетост най-често се свързва с непостоянна или краткосрочна работа, при която наетите са с договор за работа на повикване или им се заплаща чрез ваучери или през платформи. Тя включва и платените стажанти и чираци, ако те работят минимум три часа седмично и средно по 12 часа на четири седмици.

По време на семинара партньори от работодателски организации от Полша, България, Сърбия, Испания и Словакия, както и синдикати от Италия, Испания, Сърбия, Румъния и Черна гора обсъдиха различните форми на труд, възникнали през последните години. 

Сред темите бяха икономическата ситуация в страните, данъчното и трудовото законодателство. Акцент беше поставен и върху колективното трудово договаряне в различните държави. 

Българската търговско-промишлена палата бе представена от Мирослава Маркова, главен експерт в Международно сътрудничество и Виктория Славчева, главен експерт-юрист в Юридическа дирекция. 

По време на срещите представителите на палатата запознаха участниците с активната й роля в тристранния диалог. Те обясниха и как са уредени някои от нетипичните форми на заетост в българското законодателство. Освен това те представиха работата на Консултантското бюро по колективно трудово договаряне и други индустриални отношения, създадено към Палатата. 

По време на дискусията бяха обсъдени и най-често срещаните проблеми при новите форми на труд, социална осигуреност и безопасни условия на работа. 

Други теми, които събеседниците разгледаха, бяха ролята на социалния диалог в съвременните трудови отношения, правото на информация и консултиране на нетипичните работници и действията на ЕС за укрепване на социалния диалог. 

Представени бяха бъдещи дейности по проект „ATYPICAL: Employee involvement of atypical workers –example of service sector“, по който се провежда двудневният семинар. 

Проектът цели подобряване на уменията и компетенциите на социалните партньори. Една от идеите му е те да разбират всички аспекти и области на влияние на атипичните форми на заетост, за да представят и защитават по-добре правата на служителите и да осигурят тяхното участие на всички нива в компанията или организацията. 

Българската търговско-промишлена палата ще разпространи допълнителна информация за резултатите от проекта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст