Ограничават лицата, които президентът може да назначава за служебен премиер, изборите ще се провеждат преди изтичане на мандата на Народното събрание
Парламентарната комисия за конституционни промени прие промените в Конституцията и те ще влязат за гласуване в Народното събрание във вторник. Комисията днес се събра за втори ден на извънредно заседание.
Вчера депутатите имаха разногласия по част от текстовете.
За служебен министър-председател президентът ще може да назначава някого измежду председателя на Народното събрание, председателя на Върховния касационен съд, управителя или подуправителя на Българска народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Текстът бе гласуван с шест гласа „за“, трима „против“ и без „въздържал се“.
Вчера правосъдният министър Атанас Славов заяви, че има писмо от страна на Върховния касационен съд (ВКС), с което настояват от кръга лица да бъде изключен председателят на съда.
Въпреки критиките списъкът от хора, измежду които ще може да се избера служебен премиер, остана.
„Ние посочихме, че използваме гръцкия пример за това решение. В Гърция председателят на ВКС също е в списъците. Така че това по-скоро засилва обстоятелството, че служебният кабинет не трябва да бъде партийно обвързан. Той не се е явявал – няма политически мандат от обществото. Така че по-скоро това засилва неговото неполитическо“, заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ.
„Дано няма служебно правителство скоро. Ние приехме важни промени на непрекъсваемост на Народното събрание, така че да контролира правителството“, допълни Радомир Чолаков, председател на конституционната комисия.
С поставените срокове в преходните разпоредби излиза, че настоящият Висш съдебен съвет и изпълняващият функциите главен прокурор ще останат на постовете си вероятно още година.
Депутатите гласуваха още, че избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото Народно събрание. С полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание, решиха още депутатите.
Избори за Народно събрание се произвеждат не по-късно от 1 месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото НС. С полагането на клетвата на новите народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание.