Търся си работа, но ме е страх да не намеря

работници

Най-големите пречки пред бизнеса са липсата на работна ръка (75%), бюрокрацията, регулаторната тежест (62%) и често променящата се нормативна уредба (61 на сто).

Българската стопанска камара представи резултатите от традиционното си онлайн-допитване до своите членове „ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА БИЗНЕСА“, проведено в периода 10 ноември – 10 декември 2023 г. сред 784 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.

По отношение на работната ръка, след моментния спад през 2020-та, през следващите години тенденцията отново е към ръст на търсенето най-вече на изпълнителски състав и тесни специалисти, и в по-малка степен на административен и ръководен персонал. През 2023 г. сериозно нараства и търсенето на общи работници.

Официалната статистика подкрепя изнесеното от камарата. Броят на регистрираните безработни в края на ноември е 156 657, като повишението спрямо миналия месец е с 841 лица. А на първичния пазар на труда са заявени 7582 свободни работни места.

Тоес за едно работно място би трябвало да кандидатстват около 20 души. Такъв интерес към трудовия процес обаче липсва.

В реалната икономика най-много са свободните работни места в сферата на преработващата промишленост (24.3%), държавното управление (13.2%) търговията (13.1%), образованието (12%), следват административните и спомагателните дейности (6.6%), хотелиерството и ресторантьорството (6.1 процента).

Българският пазар на труда продължава да страда от драстично разминаване между търсенето и предлагането, както и от липсата на кандидати, които се интересуват от отворените работни позиции. От всеки три отворени позиции се заема само една, което означава, че работодателите не успяват да намерят подходящите хора.

Според проучване на Българската конфедерация по заетостта работодателите у нас предвиждат скромен, но стабилен пазар на труда.

„Във всички сектори на икономиката има търсене. Добрата новина за търсещите работа е, че ще имат много опции, лошата новината за работодателите е дали ще успеят намерят подходящите кадри“, коментират от споменатата конфедерация.

От години се говори, но нищо не се прави – да се създаде стратегия за евентуален целенасочен внос на хора от трети страни заради влошаването на демографската ситуация в нашата държава. Другите мерки са свързани с преквалификация, привличане на по-възрастните хора и други. Към момента когато 100 човека напуснат пазара на труда, само 62-ма ги заместват.

Експертите отбелязват също, че малка част от младите имат желание за работа.

Разликата между изискванията и очакванията на най-възрастното и на най-младото поколение е светлини години. Това създава изключителни предизвикателства за мениджърите в компаниите, които трябва да управляват разнообразие от хора на работното място.

Колкото до гледната точка на работника, нещата изглеждат по-скоро така: „Търся работа, но ме е страх да не намеря”. Защото например докарването на две стари коли от Италия месечно осигурява доста по-добър доход от цял месец гърбене на минимална заплата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст