Премахването на рубриката на историка Петър Стоянович от съботния сутрешен блок на БНТ стана поредния повод за напрежение в публичното пространство. И за пореден път повдигна въпроса каква точно медия е БНТ – обществена (т.е. издържаща се от доброволни месечни „вноски“) или държавна (т.е. финансирана изцяло чрез държавния бюджет).
БНТ ще спре рубриката на бившия министър на културата Петър Стоянович – „Живите архиви“ в съботния утрешен блок на Георги Любенов. Тази „блага вест“ стана публично достояние в четвъртък (21 декември) от пост на самия Стоянович във Фейсбук профила му. До края на работната седмица откъм директорския 10-и етаж на „Сан Стефано“ № 29 не дойде никакъв коментар. Вечно будните членове на Съвета за електронни медии също не отрониха по въпроса ни дума, ни вопъл, ни стон. Ръкопляскания, преминаващи в бурни и нестихващи овации, също нямаше.
Покрай уволнението на историка, от интернет форумите се разбра, че доста хора гледат в събота сутринта Георги Любенов само заради рубриката “Живите архиви”. Тя е в ефир от 15 януари 2022 г. и в нея се включват кадри от репортажи и новинарски емисии, показващи живота ни откакто БНТ съществува, т.е. от 1959 г. насам.
Ролята
на историка Стоянович е да коментира тези събития
и му се получава доста добре най-малко по четири причини. Първо – не произхожда от случайна фамилия, а от род, играл ключова роля по време на Възраждането, Съединението и Третото българско царство. Второ – той е доказан интелектуалец, с още по-доказано образование и не подлежаща на никакви съмнения научна кариера. И накрая – има прекрасно чувство за хумор, както и безспорна дарба да обяснява непонятно сложни исторически, дипломатически и научни „неща“ на разбираем за всички български език.
Без да звучи като прехвалване, заради свръхинтелигентно поднесените знания професорът се превърна в
най-интригуващото присъствие в ефира на т. нар. обществена телевизия.
Разбира се, освен много фенове, той завъди и много „неприятели“, които не разбират шегите му и рубриката им изглежда твърде ексцентрична.
В статуса си Стоянович написа: „Споделям като историк, че е странно в модерното време да ставаме свидетели на практики от минали времена, но явно има хора, които могат само друго да правят с ножа, а не хляб да режат. На нацията и нейните управляващи оставям за размисъл какви хора ги представляват по високите етажи, примерно на десетия? А на любителите на китайски мъдрости предлагам да приседнем край реката – след първия свален паметник водите ѝ скоро ще отнесат и следващия. Не унивайте и до нови срещи.“
Практиките от минали времена, за които говори Стоянович, няма изгледи да се осъвременят. А тъжната практика е, че в много случаи, ако
някой върши добре работата, за която е нает,
„едни“ ръководства никак не го харесват.
През март тази година Съветът за електронни медии (СЕМ) наложи глоба на БНТ заради думи на Стоянович, с които – според регулатора – той бил нарушил добрите нрави и морал.
Още тогава Кошлуков коментира, че вероятно рубриката на Стоянович ще бъде преразгледана. СЕМ има право да следи за спазването на добрия тон, дори това е негово задължение. През годините обаче членовете му са проспали и продължават да проспиват такъв цинизъм, ниски страсти и псевдоморал в част от медиите, че ако тръгне да ги глобява,
държавната хазна изведнъж ще се окаже на свърхизлишък.
В същото време Емил Кошлуков продължава да е генерален директор на БНТ, въпреки че мандатът му изтече през юли 2022 година. От 2020 г. се организират протести пред сградата на медията за оставката му, но тя все не се случва.
Последният опит да бъде избран нов шеф и при положение, че имаше осем кандидати да поста, също беше провал. В полза на Кошлуков гласува цял един член на СЕМ, докато другите кандидати… и толкова не успяха да съберат. Това наистина е жалка история и да – не е практика от минали времена, а най-актуално българско всекидневие.
Толкова за морала и добрите нрави.