Радев и Вьоса Османи обсъдиха европерспективата на Прищина

Президентът Румен Радев обсъди с държавния глава на Косово Вьоса Османи европейската перспектива на Прищина.

Президентът Румен Радев обсъди с държавния глава на Косово Вьоса Османи европейската перспектива на Прищина, стабилността в Югоизточна Европа и възможностите за задълбочаване на отношенията между България и Косово. Радев е на двудневно посещение в Прищина.

България е сред основните двигатели за ускорената европейска интеграция на Западните Балкани, подчерта президентът Румен Радев. София подкрепя усилията за реформи на Прищина по пътя ѝ към ЕС. 

Президентът Румен Радев подчерта, че България подкрепя усилията за реформа на Косово по пътя към ЕС.

“България ще продължи да настоява пред европейските институции всички постигнати успехи да бъдат отчетени, постигането на всеобхватно и правно обвързано споразумение за неутрализиране на напрежението между Белград и Прищина е от ключово значение за сигурността, стабилността и просперитета на нашия регион особено в сложния геополитически контекст, в който се намираме в момента”, каза той.

Президентът на Косово Вьоса Османи отчете важния принос на България във всеки етап от създаването на Косово – от признаването на независимостта на най-младата държава в Европа до участието на български военни в мироопазващата мисия на НАТО (KFOR).

“Косово продължава да разчита на подкрепата на България и в следващите крачки до пълното присъединяване на страната ни в Европейския съюз. Надяваме се това да бъде и геостратегически приоритет за Брюксел”, посочи тя.  

Енергийната, транспортна и дигитална свързаност и икономическото сътрудничество са ключови за развитието на региона, смятат двамата президенти.

“Стратегически проект за нас остава коридор № 8. Нашата страна успя да се пребори този проект да бъде част от трансевропейската транспортна мрежа, което гарантира неговото финансиране и необратимост на изграждане”, заяви президентът Радев.

Българската общност в Косово също беше във фокуса на разговорите. Близо 15 хиляди души имат българско самосъзнание. През януари тази година в парламента на Косово беше внесена подписка с искане те да бъдат признати за самостоятелна общност. 

Вьоса Османи се ангажира властите в страната да спазят всички стандарти при предстоящото преброяване на населението в Косово, процесът да бъде прозрачен, а правата на всички малцинства да бъдат гарантирани.

Тъй като сръбското малцинство бойкотира в момента парламента в Прищина и не участва в гласуването на законодателни промени, това затруднява и приемането на нормативни актове, свързани със статута на малцинствата, обясни Вьоса Османи. 

Двамата президенти обсъдиха възможността за признаване на българите в Косово като общност.

“И търсене на практически стъпки съгласно Закона за общностите в Косово и възможност за тяхното включване като чисто политическо решение на този етап в Съвета по общностите към президента на републиката. Мислим, че това ще бъде важна стъпка напред”, каза още президентът Румен Радев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст