Доларът е най-слаб от юли насам

валути

Зелените пари продължиха да поевтиняват след скромния ръст на предпочитаната от Федералния резерв инфлационна мярка, потвърдил вероятната смяна на паричния курс на институцията към понижение на лихвените проценти през идната година. Така нареченият ценови индекс на базовото индивидуално потребление, от който са изключени силно колебаещите се хранителни и енергийни компоненти, се е повишил с едва 0.1% през ноември спрямо октомври, а октомврийската му стойност е ревизирана надолу с 0.1%, по данни на Бюрото за икономически анализи. Това означава, че ако няма възобновяване на инфлационния натиск, щатският долар ще продължи низходящото си движение, защото числата подкрепят пазарната конфигурация за повече лихвени редукции.

Доларовият спот-индекс на агенция “Блумбърг”, който следи съотношението на американската валута към кошницата от основните й търговски конкуренти, се обезцени с 0.3% през последния работен дени преди празниците за Рождество Христово до най-ниската си котировка от юли насам и затвори на 101.71 пункта, като доларът отслабна към всичките си партньори от развитите стопанства. Швейцарският франк поскъпна до най-високото си равнище към зелените пари от 2015-а насам, а норвежката крона – до най-силната си котировка от август.

Последните месеци бяха доста турбулентни за щатския долар, който започна стремителен подем през юли, но обърна посоката през последните седмици след като икономическите отчети показаха отстъпление на инфлацията и охлаждане на пазара на труда в най-голямото световно стопанство. Загубите на американската парична единица се задълбочиха през декември след като Федералният резерв изпрати най-ясния си сигнал за край на агресивната кампания от лихвени увеличения на последното за тази година официално съвещание на паричния си комитет и прогнозира поредица от лихвени редукции през 2024-а.

Търсенето на опции, които биха спечелили при поскъпване на долара, е паднало до най-ниското си равнище спрямо онези, които залагат на поевтиняването му, като тенденцията е за продължаваща слабост и през идната година. “Голдмън Сакс груп” прогнозира, че зелените пари ще се обезценят с 3% през следващите 12 месеца.

Отстъпчивото поведение на Федералния резерв контрастира със заявките на паричните стратези на Европейската централна банка, което възпира инвеститорите да залагат на незабавни орязвания на лихвите в еврозоната. От началото на годината еврото е поскъпнало с около 3% към щатския долар, който е напът да отчете първия си годишен спад за последните три години.

Швейцарският франк пък е най-силен към зелените пари от 2015 когато Националната банка на Швейцария се отказа от политиката си да потиска засилването на националната валута. Франкът “докосна” и най-високата си котировка към еврото от девет години насам. Доларът приключи седмичната си търговия на 22 декември на цена от 0.8556 франка, а еврото – на 0.9424 франка. Швейцарската валута определено е тазгодишният шампион на Г-10 заради преобладаващото мнение, че швейцарските централни банкери предпочитат по-силна парична единица, която потиска инфлацията.

Директорът на клона на Федералния резерв на Филаделфия Патрик Харкър коментира през седмицата, че щатската централна банка трябва да започне да понижава лихвените проценти, макар и не незабавно.

Икономисти очакват американските парични стратези да се въздържат от лихвени редукции до средата на 2024-а, за разлика от пазарните предвиждания за по-скорошно начало на низходящия лихвен цикъл. Предвид отчетените от доларовите котировки лоши новини и орязване на лихвите, може да се получи и обратния ефект – поскъпване на зелените пари в началото на идната година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст