Според Financial Times 20-те най-големи банки в света са уволнили 61 900 служители тази година. Както отбелязва изданието, тази година се превърна в една от най-трудните за служителите в банковия сектор след световната финансова криза от 2007-2008 година. Тогава банките трябваше да съкратят повече от 140 хиляди души.
UBS Group освободи най-много служители тази година поради придобиването на Credit Suisse и последвалото преструктуриране на бизнеса. В резултат на това 13 хиляди служители вече са загубили работата си, а през следващата година компанията планира да продължи да съкращава персонала. На второ място се нареди Wells Fargo, която обяви през декември намерението си да съкрати 12 хиляди служители. На трето място е Citigroup с 5 хиляди съкратени работници.
Инвестиционните банки бяха засегнати от рязък спад на таксите за втора поредна година поради спада на първичините публични предлагания (IPO) и сливанията и придобиванията. „В резултат на това Уолстрийт се опитва да защити своите маржове на печалба чрез намаляване на броя на служителите“, пише Financial Times.
По-рано Ройтерс съобщи, че поради същите причини европейските банкери очакват намаляване на бонусите през тази година. От началото на годината в световен мащаб са сключени сделки за сливания и придобивания (M&A) на обща стойност 2.67 трилиона долара, което е рекордно ниско ниво от 2005 г. насам, според изследователската компания Dealogic. Що се отнася до региона EMEA (Европа, Близкия изток и Африка), обемът на M&A там от началото на годината възлиза на едва 616 милиарда долара – минимум от 2004 г. насам.
Подобна е ситуацията и в Съединените щати. Миналия месец The Wall Street Journal, цитирайки проучване на консултантската фирма Johnson Associates, съобщи, че до края на годината бонусите за американските инвестиционни банкери ще бъдат намалени с около 15-25 процента в сравнение с миналата година. Също така най-вероятно ще намалеят и бонусите за служители на банки на дребно и на търговски банки – с около 10-20 процента.