Тайван разшири ограниченията върху износа на високотехнологични стоки за Русия и Беларус: общо 45 артикула са добавени към списъка. Това съобщиха от Министерството на икономиката на острова. Ограниченията влизат в сила от 25 януари 2024 година.
От ведомството обясниха, че са затегнали ограниченията в рамките на международното сътрудничество, както и „за да предотвратят използването на високотехнологични продукти на КНР за военни цели“. Технологиите за производство на полупроводници, някои видове химикали и лекарства бяха подложени на нови ограничения.
„Наскоро Европейският съюз, Съединените щати и други международни съюзници събраха остатъци от оръжия от бойното поле в Украйна и публикуваха „съвместен списък с висок приоритет“ на електронни и механични части и оборудване, които се използват широко комерсиално и могат да бъдат използвани да се правят оръжия. В списъка за износ са включени 45 стоки по стокова номенклатура за външноикономическа дейност, а сега се добавят още 45“, уточняват от ведомството.
На 18 декември Европейският съюз одобри 12-ия пакет от санкции срещу Русия. Като част от него европейските компании са длъжни да предвидят в договорите с партньорите си забрана за реекспорт на редица стоки с двойна употреба в Руската федерация. Евросъюзът наложи ограничения върху вноса от Русия на продукти от желязо, чугун, мед и алуминий, включително тел, фолио, тръби, както и забрана за някои химикали, литиеви батерии и термостати.
Вече се обсъждат 13-ти и 14-ти пакет от санкции.
Днес Тайван е 22-рата най-голяма икономика в света и високотехнологичната ѝ промишленост играе ключова роля в глобалната икономика.
Бързата индустриализация и бърз растеж на Тайван през втората половина на ХХ век често биват наричани „Тайванско чудо“. Тайван е един от “Четирите азиатски тигъра” заедно с Хонконг, Южна Корея и Сингапур.
За разлика от съседите си – Южна Корея и Япония, тайванската икономика се доминира от малки и средни бизнеси, а не от големи бизнес групи.