Аржентина обяви официално, че няма да се присъедини към блока на развиващите се икономики БРИКС. Това е последната рязка промяна във външната и икономическата политика на страната, която прави новият крайно десен президент популист Хавиер Милей. В писмо, адресирано до лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – петте страни, основали алианса, Милей посочва, че моментът не е “подходящ” за Аржентина да влезе като пълноправен член в блока. Писмото е било с дата 22 декември, но кабинетът на южноамериканската република го публикува на 29 декември – последният работен ден на 2023 година.
Аржентина е една от шестте страни, които през август БРИКС покани да се присъединят към групата, като членството й трябваше да влезе в сила на 1 януари 2024-а. Заявката за този акт, предприет от предшественика на Милей – левоцентристът Алберто Фернандес, дойде в условията на задълбочаващата се икономическа криза в страната и след преценка, че тази стъпка дава възможност за навлизане на нови пазари. В момента в БРИКС живеят около 40% от населението на планетата, а делът на блока от световния БВП се оценява на над 25 процента.
Икономическите сътресения обаче провокираха желанието на мнозинството аржентинци за промяна и те гласуваха доверие на ексцентричния аутсайдер Милей. Новият президент, който се самоопределя като “анархо-капиталист”, стремящ се да елиминира държавата, вече предприе поредица от мерки за отслабване на регулирането на икономиката, която през последните десетилетия беше под силен държавен контрол. Във външната политика пък той заяви пълно “равняване със свободните нации от Запада”, по-специално със Съединените щати и Израел.
По време на предизборната си кампания за президент Милей се отнасяше с пренебрежение към държавите, управлявани “от комунизма” и обяви, че няма да поддържа дипломатически отношения с тях въпреки нарастващите инвестиции на Китай в Южна Америка. Но в писмото, адресирано до колегата му Луиз Инасиу Лула да Силва в съседна Бразилия и до останалите лидери на държавите членки на БРИКС – Си Дзинпин на Китай, Нарендра Моди на Индия, Владимир Путин на Русия и Сирил Рамафоса на Южна Африка, аржентинският президент предлага “да се задълбочат двустранните отношения” и да се “увеличат търговските и инвестиционните потоци”. Освен това Милей заявява готовност да осъществи срещи с всеки от петимата държавни ръководители.