Приемането ни в Шенген нямаше да е възможно без реформите в правосъдието, подчерта министър Славов

Парламент комисия по правни въпроси Атанас Славов

Решението за приемането на България и Румъния в Шенген нямаше да бъде възможно без множеството реформи в областта на правосъдието, наред с ефективното опазване на границите. Това написа във Фейсбук министърът на правосъдието Атанас Славов.

Според него по този начин страната ни от периферията на Европа се приближава към сърцето на съюза и ще стане реален участник във взимането на решения за общото ни бъдеще и в сферата на опазването на общите граници. По думите му скоро гражданите и бизнесът ще почувстват практически ползите от улесненото пътуване.

“През изминалите над 12 години липсата на върховенство на правото беше очевиден препъникамък към усилията ни за свободно пътуване, въпреки че България беше изпълнила техническите критерии. Приемането на новия антикорупционен закон и промените в Конституцията, съчетани с много практически усилия за подобряване на институционалната среда, върнаха доверието на нашите европейски партньори в страната ни и във възможностите ѝ да гарантира сигурност”, посочва Славов.

Предстои важна година, в която трябва да направим следващите решителни крачки към укрепване на правовия ред чрез силни, ефективни и изграждащи доверие институции, отбелязва министърът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли да се въведе таван на надценките на основните хранителни продукти?

Подкаст