Глобалният пазар на сливания и придобивания падна до десетгодишно дъно

Фондова борса Kering акции

В края на 2023 г. обемът на глобалния пазар на сливания и придобивания намаля до 3 трилиона долара – за първи път от десет години. Това се случва от продължаващото геополитическо напрежение, икономическата несигурност, нарастващите лихвени проценти и други негативни фактори. Експертите очакват пазарът на сливания и придобивания да се повиши в бъдеще, но това покачване може да започне едва през втората половина на 2024 г. или дори през 2025 година.Данните са според оценки на Лондонската фондова борса (LSE) и Dealogic. Размерът на глобалния пазар на сливания и придобивания (M&A) през 2023 г. се е свил до най-ниското си ниво от 2013 г., когато беше 2.8 трилиона долара. Според данни на LSE, цитирани от Financial Times, обемът на M&A е намалял със 17% през годината, като дори не е достигнал 3 трилиона долара. Миналата година е била доста неуспешна за този пазар. Това е и първият път от глобалната финансова криза през 2008-2009 г., когато пазарът е спаднал с повече от 10% за две поредни години, коментират от LSE. Подобни оценки на Dealogic бяха съобщени по-рано, според които обемът на сливания и придобивания е намалял с 18% до 3 трилиона долара.

Пазарът на сливания и придобивания показа силен растеж по време на пандемията от COVID-19.

В края на 2021 г. той нарасна с 64%, достигайки рекордните 5.7 трилиона долара. Но през следващата година много компании замразиха планове за сливане поради геополитическо напрежение и икономически трудности.

Както отбелязват експертите, и през 2023 година няма подобрение – геополитическата ситуация, икономическата несигурност, нестабилността на пазара и нарастващите лихвени проценти продължават да влияят негативно на броя и обема на сделките.

Освен това регулаторите в различни страни започнаха по-стриктно да проверяват много транзакции. Например поради това сделката за 20 милиарда долара между Adobe и Figma се провали и покупката на разработчика на игри Activision Blizzard от Microsoft Corporation за 69 милиарда долара почти пропадна. Това може да има отрицателно въздействие върху броя, особено на големите сливания. Според Dealogic броят на сделките на стойност над 5 милиарда долара е спаднал от 93 на 79, а сделките на стойност 10 милиарда долара или повече са паднали от 37 на 33.

През 2023 г. обаче се случиха няколко големи сливания в петролния и газовия сектор

които се възползваха от покачващите се цени на петрола и газа през 2022 година. Така през октомври ExxonMobil придоби друга американска компания Pioneer за 59.5 млрд. долара, а Chevron купи производителя на шистов петрол Hess за 53 млрд. долара. Също така сред големите сделки на годината са покупката от фармацевтичната корпорация Pfizer на биотехнологичната компания Seagen за 43 млрд. долара и придобиването от производителя на мрежово оборудване Cisco Systems на компанията за киберсигурност Splunk за 28 млрд. долара.

„Ясно е, че 2023 г. беше много слаба и по-слаба, отколкото очаквахме, по отношение на обемите на сделките“, казва Симон Маеларе, съдиректор на Alternative Capital Group на UBS.„Регулаторната среда беше предизвикателна през цялата година. И веднага щом ситуацията започна да се подобрява, се случи това – конфликтът в Близкия изток ескалира“. Така описа годината Марк Сорел, съдиректор на отдела за глобални сливания и придобивания в Goldman Sachs.Според оценките на LSE, обемът на сливанията и придобиванията е намалял най-много в Европа – с 28 процента. В Азиатско-тихоокеанския регион спадът е една четвърт, в САЩ – само 6 процента. Според Dealogic особено рязко е намалял обемът на транзакциите с участието на частни инвеститори – с 38%, до 433.6 млрд. долара.

Според Financial Times, много експерти прогнозират, че

пазарът на сливания и придобивания може да започне да се възстановява през 2024 година,

но най-вероятно не по-рано от втората половина на годината. „Бяхме изненадани колко трудно беше да се сключват сделки през 2023 година. Мисля, че ще има възстановяване на пазара на сливания и придобивания, но все още не е ясно дали това ще се случи през 2024 г. или тя ще бъде само подготовка за възстановяване през 2025 г.“, отбелязва Пол Тобман, основател на инвестиционната банка PJT Partners.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се сбъдне ли прогнозата на Борисов, че ако в парламента влязат 9 партии, кабинет няма да има?

Подкаст