ЕС задълбочава проучването на връзките между банките и небанковите компании

Хосе Мануел Кампа

Регулаторите на Европейския съюз ще изследват по-задълбочено връзките между банките и другите финансови фирми заради растящите опасения от потенциално разпространение на стресови фактори в по-широката система, обяви председателят на Европейския банков орган (ЕБО) Хосе Мануел Кампа. “Трябва да направим и ще направим повече”, коментирал Кампа по повод усилията на контролните органи да прогнозират как ще бъдат засегнати банките от евентуално напрежение в небанковите финансови структури (НБФИ), към които принадлежат хеджинговите фондове, фирмите за частен капитал и групите за криптовалути. Това, според него, се налагало, за да се разбере цялата базова верига на тези компании.

НБФИ, наричани още сенчести банки, държат почти половината от световните финансови активи на стойност от около 216 трлн. щ. долара. Секторът се разрасна след като вълната от следкризисни регулации прехвърли някои дейности отвъд традиционния банков бранш, а други области, каквито са криптовалутите – извън обсега на контролните органи.

След наплива за кеш през 2020-а когато масовият отлив от акции, облигации и други по-рискови активи предизвикаха пазарна паника и интервенции на централните банки, и впоследствие – след трусовете на пазарите на британски държавни дългови книжа, регулаторите алармираха за избуяващите рискове в небанковия сектор. Към тях се причисляват ударните залози на хеджинговите фондове на американски ДЦК и уязвимостта на фирмите за частен капитал към растящите лихвени проценти. Кампа посочва, че ЕБО, който на всеки две години провежда стрес тестове на европейските кредитори, ще работи съвместно с Европейския съвет за системен риск (ЕССР) и с Борда за финансова стабилност (БФС), за да получи по-задълбочена представа как евентуален шок на сенчестите банки ще въздейства на по-широката финансова система. ЕССР е надзорникът за финансова стабилност на еврозоната, а БФС осъществява надзор над глобалната финансова стабилност.

Кампа твърди, че ЕБО вече осъществява оценки на експозициите на банковите баланси в небанкови фирми, включително и заемите. Това обаче са само директните връзки и проблемът е как въздействат върху кредиторите индиректните. Към последните се отнася и въпросът дали банките могат да бъдат ощетени от рязък спад на пазарната оценка на предпочитаните от НБФИ активи каквито са щатските ДЦК или недвижимите имоти, ако сенчестите институции бъдат принудени да продават тези наличности. Именно задълбоченото познаване на тези отношения може да се подобри от разработването на изисквания за отчетност, така че регулаторите да имат прозрачни данни за най-важните вложения на небанковите субекти, според Кампа.

Кампа е противник и на натиска на банките върху законодателите да премахнат тавана на допълнителните възнаграждения след като тези мерки бяха отменени неотдавна в Съединените щати. Според него най-важното кредиторите да убедят контролните органи, че въпросните бонуси са позиционирани правилно в управлението на риска на институцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст