Над половината от договорните фондове у нас са на печалба през 2023 година

пазари пазар пари бизнес борса предприемач инвестиционни фондове капитал акции данъци злато загуба инвестиции

Общо 2.48 млрд. лева е нетната стойност на активите, които управляват българските фонд мендижъри в края на миналата година, съобщиха от Българската асоциация на управляващите дружества. Лиценз за извършане на дейност имат 28 управляващи дружества, а те пък са организирали 140 договорни фонда.  

Доброто състояние на фондовите пазари и наличието на значителни парични средства са причината за доброто представяне на тези колективни инвестиционни схеми. Ниските лихви по банковите депозити също преляха част от парите в договорните фондове. 

Проучването на “Банкеръ” показа, че повече от половината (74 фонда) завършват 2023 година на печалба. При шест от тях тя има двуцифрено изражение. Нетната стойност на активите, която те управляват е в размер на над 80 млн. лева. А това означава, че колективните инвестиционни схеми пазят потенциала си да бъдат добра алтернатива за вложение.

Най-успешен през изминалите дванадесет месеца е 

“Компас Глобъл Трендс”,

който зарадва клиентите си 39.90% печалба. Схемата инвестира в акции на компании, които се намират във фаза на растеж, чиито продажби и печалби растат с по-големи темпове от средното ниво на пазара. Целта на фонда е да идентифицира и инвестира в компании с над 20% ръст на приходите на годишна база в сектори на икономиката, които също се намират във фаза на растеж. Инвестиционната политика на фонда предвижда инвестиране в ликвидни български и чуждестранни финансови инструменти – акции и ценни книжа с фиксирана доходност. За изпълнението на тази стратегия управляващото дружество прилага модела на активно управление на портфейла от финансови инструменти и парични средства. Фондът инвестира и в сфери като био технологиите и медицината, образователните системи, облачните технологии, големи бази и данни и други, като няма сектори, които да са игнорирани. Всичко зависи от потенциалът за растеж.

Фондът “Компас Глобъл Трендс” е организиран от управляващото дружество “Компас Инвест” АД, което е собственост на “Компас Капитал” АД. И петте фонда на управлявдащото дружество са на печалба през 2023 година. 

“Адванс Възможности в Нова Европа” 

е успял да донесе на инвеститорите си печалба от 27.26% през миналата година. Фондът е част от портфейла на “Карол Капитал Мениджмънт” ЕАД. ДФ Адванс Възможности в Нова Европа е взаимен фонд от отворен тип. Фондът инвестира в акции на компании от Централна и Източна Европа, преимуществено в Полша, Чехия, Унгария, както и балтийските републики. 

Стратегията на фонда се състои в избор на отделни акции (stock-picking) на компании от региона на Централна и Източна Европа – основно от Полша, Чехия, Унгария, както и балтийските републики. Допускат се и инвестиции в австрийски компании, чиито приходи са в значителна степен генерирани в региона. Фондът се стреми активно да участва в IPO сделки в региона, като се допуска участие в IPO-та и извън горепосочените пазари. В случай на инвестиции в първични публични предлагания извън тези пазари, се прилага краткосрочен инвестиционен хоризонт. Фондът инвестира и в акции на компании от Централна и Източна Европа, които са листват на чужди борси, както и в частни компании, които планират да придобият публичен статут в бъдеще (pre-IPO сделки).

В тройката на най-печелившите е и 

“Адванс Инвест” 

от групата “Карол”. Печалбата, която е осигурил на своите киенти е 17.28 процента. Фондът инвестира в акции на компании от балканските страни-членки на ЕС – България и Румъния. Основна цел на дружеството е да осигури висока дългосрочна възвращаемост под формата на дивидентна доходност и капиталови печалби чрез инвестиции във водещи компании от основни сектори на икономиката на двете страни. 

Сред най-успешните договорни фондове за 2023 година са и “Компас Фъндс Селект-21” с доходност от 11.48%, “Конкорд фонд-6 Облигации” – с 10.91% печалба, и “Скай Глобал ETFs – с 10.48% доходност. 

Инвеститорите в акции/дялове на взаимни фондове следва да имат предвид, че: (1) стойността на акциите/дяловете и доходът от тях могат да се понижат – печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят инвестициите си в пълния им размер; (2) инвестициите във взаимни фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция; (3) предишните резултати от дейността на фондовете нямат по необходимост връзка с бъдещите им такива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се сбъдне ли прогнозата на Борисов, че ако в парламента влязат 9 партии, кабинет няма да има?

Подкаст