Финландия може да забрани вноса на руски втечнен природен газ (LNG) от началото на 2025 г., като законодателните решения ще бъдат подготвени тази година. Това съобщи финландският министър на околната среда и опазването на климата Кай Мюкенен пред вестник Helsingin Sanomat.
„Не искам да обещавам конкретна дата, но се надяваме, че следващата година ще бъдем в ситуация, в която забраната влиза в сила“, казва Мюкенен.
Финландската държавна компания Gasum продължава да внася LNG от Русия. Мениджърите й обясняват това с договорни задължения. На уебсайта на компанията се казва, че тя има дългосрочно споразумение за закупуване с руския „Газпром“, което я задължава да прави минимални покупки.
През декември страните-членки на Европейския съюз и Европейският парламент се споразумяха за реформа, която позволява на държавите-членки да забраняват вноса на руски и беларуски тръбопроводен газ и LNG от съображения за сигурност. Очаква се наредбата да влезе в сила през пролетта.
След това финландското правителство може да представи своето предложение за забрана на вноса. Според Мюкенен забраната трябва да бъде внимателно подготвена. Съгласно новите правила правителството на дадена страна ще трябва да се консултира с Европейската комисия относно забраната на вноса на LNG и да вземе предвид опасенията, които съседните страни може да имат. Забраната може да бъде наложена само за ограничен период от време.
През декември беше съобщено, че запасите от газ в подземните хранилища на Европа са паднали до 94.39 процента.
По-рано Европейската комисия обяви плановете си да се откаже от руския газ до края на десетилетието.
Европейската комисия възнамерява да се отърве от зависимостта си от доставките на руски газ до края на 20-те години, съобщава Ройтерс, позовавайки се на изявление на Европейската комисия.
Според Брюксел вносът на руски газ в ЕС ще падне до 40-45 милиарда кубически метра тази година спрямо 155 милиарда кубически метра през 2021 година. Намаляването на доставките се компенсира от по-голямото използване на слънчева енергия, както и от вноса от Норвегия и Съединените щати. Страните от Евросъюза обаче все още не разширяват активно използването на възобновяемата енергия, за да постигнат целта от 42.5% до 2030 г., според Брюксел.
В началото на септември заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович нарече пълния отказ от руския газ „почти невъзможна мисия“. Въпреки пълния капацитет за съхранение, цените в Европа ще останат високи, прогнозират от Международната агенция по енергетика (МАЕ). Освен това агенцията смята, че Русия ще загуби около половината от глобалния си пазарен дял до 2030 г. поради диверсификацията на световните вериги за доставки.