Онези промени в Конституцията, които се предлагат, не са в частта „Съдебна власт“. Повечето от тях са грешни, дори опасни промени, затова президентът сезира Конституционния съд. Според промените президентът ще продължава да назначава служебни правителства, но ще трябва да избира от ограничен списък с лица. Това е опасно, защото се нарушава основният принцип на нашата демокрация – за разделение на властите. Това заяви секретарят по правните въпроси на президента Румен Радев и бивш правосъден министър Крум Зарков пред БНТ.
„Очевидно в записаните промени става дума за председателя на Народното събрание или за председателя на Сметната палата, който одитира разходите на правителството. Тези хора обаче могат да откажат. Става дума за момент, в който страната е в парламентарна криза и за два месеца, в които някой трябва да я извади оттам. Те казват, че така ще се стигне до по-голяма отговорност. Същите тези народни представители ще продължат да бъдат такива, въпреки, че е снето доверието от тях“, обясни той.
„Кога премиерът Денков разбра, че е имало прекаляване с власт? Когато той беше служебен министър ли? Аз също бях в този кабинет и не видях да е имало прекаляване с власт“, изтъкна Зарков и припомни, че по време на правителствата на Гълъб Донев се е налагало да се взимат много тежки решения.
„Основната задача на служебния кабинет е провеждането на избори. Не е имало оспорване на изборните резултати, т.е. президентът се е справил с тази задача“, заяви съветникът на Радев по правните въпроси.
„Ние чухме, че предстои да се изготви изцяло нова правна рамка на Закона за съдебната власт. Едва след като се запознаем с нея, президентът ще реши дали да наложи вето или да я атакува в КС“, подчерта бившият правосъден министър.
„Нищо не му отнемат. Тези лостове, те трябва да разберат, че силата на президента се увеличава и намалява спрямо доверието, което има. Президентът е пряко избиран от народа. Заради упражняването на властта от президента, ние стигнахме до това да бъдем приети в Шенген“, каза още Крум Зарков.