Законодателни промени, свързани със замърсяването от различните промишлени производства, и подкрепа на контролните органи с техника и експерти.
Това обеща министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по време на среща с гражданите на Русе, която се проведе вчера, 8 януари, информираха от Българската национална телевизия. Посещението на министъра в Русе продължава и днес.
Екоминистърът е в града, в отговор на настояването на местните хора отговорните институции да намерят решение на проблемите им с мръсния въздух. Предвидени са и работни срещи с ръководствата на фирми, които вече имат наложени глоби и предписани актове заради производството си.
Пред декември министърът е получил доклад от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе за замърсяване от някои производства. Целта на визитата на министър Попов е, заедно с местната власт и другите държавни институции, да намерят решение на проблемите, за да се гарантира чиста околна среда.
Вчера, на 8 януари, министър Попов имаше среща с граждани, която продължи повече от три часа. Пред русенци, той се ангажира да бъде направен сериозен анализ на въздуха в града.
По думите му, основните ангажименти, които е поел, а именно – законодателство и нормативна база за справяне с миризмите, са един изключително комплексен въпрос, който изисква анализ на опита на много държави, защото няма европейско законодателство или нормативи по конкретната тема.
Според него, трябва да се поиска от самите оператори – предприятия, да представят собствените програми за подобряване на работата им. Той обаче бе категоричен, че това по никакъв начин не освобождава институциите от ангажимента да оказват контрол.
обяви, че се е ангажирал с по-сериозен анализ на състоянието на въздуха, замърсяващите източници, проблемите, които са се натрупали, за да има ясна основа, от която да се тръгне. Добави и ще бъде направен анализ на здравното състояние на русенци и като цяло на заболяванията в града.
Въпреки обещанията на министъра продължава недоволството от замърсяването на въздуха в Русе. Русенци връчиха на министър Юлиян Попов документ с шестте си основни искания, свързани с проблема.
- Изготвяне на анализ на текущото състояние на въздуха в Русе – какви вещества съдържа, какви са техните концентрации и смесване/реакция, с оглед на специфичните местни производства
- Повишаване експертния капацитет и техника на РИОСВ и ИАОС, чрез увеличаване на щат, обновяване на инструментариума и назначаване на специалисти по индустриална химия
- Осъвременяване на законодателството в областта на опазването на околната среда, контрола и административно-наказателната отговорност на предприятията-замърсители
- Промени в комплексните разрешителни
- Съвместна работа на Министерството на околната среда и водите с Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика
- Да се промени политиката за многократни предписания на РИОСВ и да се премине към налагането на ефективни и строги санкции на предприятията замърсители.
„Не сме сигурни какво точно дишаме в момента. Настояваме за обстоен анализ, за да се знае какво дишаме и кои са замърсителите. Искаме глобите да са превантивни, а не да се включват в месечния разход на едно предприятие“, обясни Ростислав Кандиларов – председател на екологичното сдружение „Дишай, Русе“.
Според Ивелина Петрова, жител на Русе, ако служителите в Изпълнителната агенция по околна среда и в Регионалните инспекции си вършат работата, в града въздухът ще е малко по-чист.
„В момента виждаме как тези хора са дресирани от десетилетия да имитират дейност, така че да защитават интересите на замърсителите, на тези, които нарушават закона. Те използват държавен ресурс, за да ни убедят, че няма нарушения. Русе е на едно от първите места по онкозаболявания“, изрази Петрова възмущението си.