Министерството на енергетиката на САЩ възнамерява да се откаже от руския уран за ядрени реактори на атомни електроцентрали (АЕЦ) от следващо поколение. Това съобщава Ройтерс, позовавайки се на изявление на Министерството на енергетиката.
Министерството съобщи, че Вашингтон търси алтернативни доставчици на уран вместо Руската федерация. Министерството на енергетиката на САЩ възнамерява да отдели за тези договори 500 млн. долара. Отбелязва се, че САЩ възнамеряват да намерят доставчици на висококачествено нискообогатено ураново гориво (HALEU), обогатено до 20 процента.
Преди това стана известно, че САЩ са утроили покупките си на уран от Русия през октомври 2023 година.
Помощник-министърът по ядрената енергетика на САЩ Катрин Хъф коментира, че Вашингтон закупува годишно до 20% от ядреното гориво от Русия.
На 12 декември стана известно, че Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е одобрил законопроект, забраняващ вноса в страната на нискообогатен уран от руски произход. Bloomberg съобщи, че Русия може превантивно да спре доставките на уран за Съединените щати, ако Конгресът приеме закон, забраняващ вноса на руски уран от 2028 година. По-късно компанията „Техснабекспорт“ (международна търговска марка TENEX, част от „Росатом“) отрече информация за възможно прекратяване на доставките на обогатен уран за САЩ.
САЩ се стремят да започнат да произвеждат високоенергиен уран,
обогатен до по-високи нива за използване в ново поколение реактори.
Говорим за висококачествено нискообогатено ураново гориво (High-Assay Low-Enriched Uranium, или HALEU), обогатено от 5% до 20 процента. Традиционното ураново гориво, използвано в момента в реакторите, е обогатено с по-малко от 5% с уран-235. Както отбелязва Ройтерс, HALEU е по-близо до делящия се материал за ядрени оръжия, отколкото до традиционното гориво.
Единствената компания, която в момента се занимава с търговски доставки на HALEU, е „Техснабекспорт“, дъщерно дружество на „Росатом“.
Министерството на енергетиката на САЩ търси доставчици на HALEU за договори за максимален период от десет години. Американската агенция е отпуснала около 500 милиона долара за финансиране на производството на HALEU в съответствие със Закона за намаляване на инфлацията от 2022 година. Програмата за производство на такова гориво може да бъде разширена през следващите години в зависимост от решението на Конгреса.
Високообогатеният уран ще бъде необходим за пускането на нови реактори,
върху които X-energy и TerraPower работят. Производството им се забави. Джон Кармак, заместник-помощник секретар по ядрения горивен цикъл, коментира, че правителството трябва да инвестира достатъчно пари, за да отговори на първоначалното търсене на производители на такова гориво.
Администрацията на президента Джо Байдън разглежда новите реактори, както и поддържането на съществуващия парк от ядрени електроцентрали, като критични за дневния ред на изменението на климата. Али Заиди, съветник по климата на Джо Байдън, отбелязва, че увеличаването на вътрешните доставки на уран ще подобри енергийната сигурност, като същевременно ще създаде нови работни места в синдикатите и ще повиши икономическата конкурентоспособност.
Според Министерството на енергетиката на САЩ страната ще се нуждае от повече от 40 метрични тона HALEU до края на десетилетието, за да разгърне нов флот от усъвършенствани реактори, както и допълнителни обеми гориво годишно.
Centrus Energy (LEU.A) е единствената американска компания, лицензирана да произвежда HALEU
и доставя на Министерството на енергетиката на САЩ малки количества гориво за демонстрационни цели. Европейската компания за обогатяване на уран Urenco също би могла да произвежда HALEU, но все още няма лиценз.
На 8 януари правителството на Обединеното кралство обяви, че ще инвестира 300 милиона паунда (381 милиона долара) за стартиране на програма за висококачествен, нискообогатен уран. Това ще направи Обединеното кралство първата страна в Европа, която реализира такава програма за ядрено гориво.