През 2024 г. бизнесът може да кандидатства за над 660 млн. лева по процедури за иновации

През новата 2024 година българският бизнес може да кандидатства за над 660 млн. лева по процедури от програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ по линия на Министерството на иновациите и растежа, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

С тези средства компаниите ще могат да разработват и внедряват различни видове иновации, да защитят правата си по индустриалната собственост, като въвеждат и технологии от областта на Индустрия 4.0, както и други нововъведения.

За първи път министерството на Милена Стойчева ще стартира процедура за повишаване на производствения капацитет на специфична категория предприятия – семейни фирми и такива от творческите индустрии и занаятите. Бюджетът е 117 млн. лева, а допустимите разходи ще включват придобиване на машини, съоръжения, оборудване и софтуер, свързани с производствените цели на предприятията. Помощта за тях ще бъде между 25 000 лева и 150 000 лева.

По думите на министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева културните и креативни индустрии имат огромен потенциал за развитие в България. Те са сектор с висока добавена стойност към икономиката ни, който трябва да бъде подкрепян и насърчаван за развитие.

С бюджет от 127 млн. лева за кандидатстване ще бъде отворена и процедура за разработване на иновации. Безвъзмездната финансова помощ, която могат да получат българските компании, ще бъде между 50 000 лева и 500 000 лева, като съфинансирането ще бъде до 60 процента. Подкрепа могат да получат дейности, свързани с изкуствен интелект, облачни изчисления, комуникационни мрежи, включително безжични сензорни мрежи и безжична комуникация или управление. Ще се насърчават иновации, свързани със стартиране на серийно производство на български автономни роботи и системи и внедряването им в промишлеността.

През 2024 година ще стартира и процедура за защита на правата по индустриалната собственост в предприятията на национално, европейско и международно ниво. Общият бюджет е 24 млн. лева, като минималната финансова помощ за проект ще бъде в размер до 3 000 лева, а максималната – до 50 000 лева.

С общо 101.7 млн. лева ще бъде подкрепено и въвеждането на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията. Целта е да се повиши дигитализацията, осигуряването на киберсигурност и поверителност на данните, както и повишаване на дигиталните умения на служителите. Минималната финансова помощ ще достига 35 000 лева, а максималната – 500 000 лева. Безвъзмездната финансова помощ по тази процедура е комбинирана с използване на дългов финансов инструмент, осигуряващ по-облекчени условия за получаване на кредити.

До 31 януари компании могат да  кандидатстват по процедурата за внедряване на иновации с бюджет 293 млн. лева. Минималният размер на финансирането ще бъде 50 000 лева, а максималният е диференциран спрямо големината на компаниите.

Със средствата ще се финансира внедряването на продуктови иновации (стоки или услуги) или иновации в бизнес процесите чрез придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи. Ще се покриват разходите за консултантски и помощни услуги за иновации като защита на правата по индустриална собственост, осигуряване на достъп до бази данни и библиотеки, осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания и изпитвания.

„С този финансов ресурс ще успеем да подкрепим стотици български предприятия, които искат да повишат конкурентоспособността си чрез внедряване на иновации в работата си. В Министерството на иновациите и растежа сме насочили усилия да насърчим фирми от различни сектори в цялата страна, за да модернизират бизнеса си“, обясни министър Стойчева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст