Русия подготвя правна битка, за да забави конфискуването на замразените резерви

путин

Русия подготвя правна битка, за да възпрепятства усилията на Съединените щати или Европа да конфискуват част от замразените активи за около 300 млрд. щ. долара на “Банк России” в полза на Украйна, твърдят запознати с въпроса лица. Официални представители на Кремъл, които изучават възможността за изземване на стредствата, са дошли до заключение, че такъв развой на събитията е неправдоподобен. Руската централна банка пък била близо до споразумение с международни правни кантори да представляват интересите на страната в случай на съдебен процес. Официалните власти са възложили и експертни оценки на съответните правни норми зад граница, както и прецедентите в други държави.

Въпросът набира популярнаст и изисква спешни решения в условията на активизиране на дискусиите между Вашингтон и партньорите му за съдбата на активите, блокирани дни след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022-а. Темата е в центъра на вниманието и заради политическите разногласия межу Съединените щати и Европейския съюз за задържаните над 110 млрд. щ. долара помощи за Киев.

Администрацията на американския президент Джо Байдън направи завой и вече подкрепя законодателство, което би позволило конфискуването на някои руски авоари. Белият дом, който потвърди, че паричната помощ за Украйна е спряна, иска да съгласува мярката с партньорите си от Г-7, най-вече от Европа, където се намират около две трети от замразените активи и където изземването, особено като едностранен ход, получава хладна подкрепа.

“Банк России” не коментира официално плановете си по въпроса. А говорителят на Кремъл Дмитри Песков заплаши, че страната му ще оспорва потенциалните действия и предупреди, че може “да върне жеста” на Запада. Песков е коментирал пред руската агенция ТАСС на 11 януари, че подобен акт ще доведе до “много сериозни юридически и правни разходи за онези, които вземат подобно решение”.

Правната битка е опция, която отдавна размахват висши руски официални представители, а председателката на Руската централна банка Елвира Набюлина обяви през юли 2023-а, че е “почти готова” да оспори замразяването. В интервю през миналия месез пък тя я нарече “много негативен сигнал за всички централни банки, защото нарушава базови принципи на сигурността на валутните резерви”.

Лицата, участващи в дискусиите, са убедени, че внасянето на казуса в съдилищата ще попречи на какъвто и да било трансфер на средства към Украйна, дори Русия да не успее да си върне контрола върху парите. Мнението им е, че Западът има минимални шансове за успех в съда и няма легитимна база за конфискуването, въз основа на закони, приети след блокирането на активите.

Анализ, публикуван през декември 2023-а от руската държавна фондация “Росконгрес”, проучил опита от замразяването и конфискуването на средства на ред държави – от Ирак до Северна Корея, открива “малък риск” за изземването на резервите на “Банк России”. При отсъствието на ясно международно закоондателство, всеки опит за конфискуването на средствата ще се основава на вътрешните правни норми на държавите, наложили санкции на Русия, пише в изследването. В резултат Москва ще може да го атакува в съдебен процес , който може да продължи десетилетия с неясен резултат, заключава “Росконгрес”. Парите вероятно ще останат блокирани докато не се стабилизират отношенията с Русия или докато не се намери общо решение. А “по-решителни действия във връзка със замразените активи ще доведат до отлива на трилиони долари от Съединените щати към други юрисдикции”.

Правният отговор на Кремъл зависи от обстоятелствата и от това дали има двустранни споразумения за защита на инвестициите, посочва Сергей Гландин – партньор в московската правна кантора BGT Litigation и специалист по санкционните норми. Възможните варианти за Русия са Международният съд в Хага или Американският окръжен съд за Южния окръг на Ню Йорк и Съдът на ЕС в Люксембург. Гландин смята, че всеки опит за отнемането на активи ще доведе до множество правни спорове в съда в продължение на много години, както и до “война от конфискации” в отговор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст