Президентът на САЩ Джо Байдън е започнал да планира удари по цели на хусите в Йемен на 1 януари, пише Bloomberg, позовавайки се на американски и британски официални лица. В нощта на 12 януари САЩ и Великобритания нанесоха удари по 60 обекта на хусите в Йемен.
Агенцията отбелязва, че САЩ са настоявали за „решителни действия“ и по-агресивни операции. В същото време съюзници от Обединеното кралство, Европа и Близкия изток са били на мнение, че „прекомерен отговор“ на атаките на хутите в Червено море „може да въвлече Запада в пряк конфликт с Иран“.
Според Bloomberg, Съединените щати многократно са изпращали съобщения до Иран по неофициални канали, изисквайки влияние върху атаките на хусите. Иранското правителство на свой ред е заявило, че не контролира групата. Данните на британското разузнаване предполагат, че хусите попълват оръжия, „чийто произход може да бъде проследен до Иран“, пише агенцията.
Окончателното решение за провеждане на операция срещу хусите е било взето, след като те извършиха масирана атака на 9 януари. Тогава американските и британските сили свалиха 18 дрона и три противокорабни ракети, а Джо Байдън е наредил на министъра на отбраната Лойд Остин да „организира военен отговор“.
В нощта на 12 януари САЩ и Обединеното кралство атакуваха 60 йеменски цели, включително радари, системи за противовъздушна отбрана, както и складове и площадки за изстрелване на дронове и ракети. Хусите съобщиха, че в резултат на това са убити петима войници.
В нощта на 13 януари, според съобщения в медиите, американски самолети отново са ударили столицата на Йемен Сана. CNN, позовавайки се на американски служител, съобщи, че ударите на САЩ са насочени към радарни инсталации, използвани от хусите. В същото време атаката на американските военни е много по-малка по мащаб от тази на 12 януари, отбелязва телевизионният канал.