Възстановяването на повечето развити икономики в света отново се забавя, показва актуализираната прогноза за глобалното икономическо развитие, публикувана от Световната банка. Според анализаторите темповете на растеж на световния БВП през първата половина на това десетилетие може да са най-ниските за последните 30 години. Анализаторите виждат възможност за по-динамично съживяване на икономиката в организирането на местни инвестиционни бумове в развиващите се страни – където ефектът от инвестициите ще се забележи по-бързо.
Въпреки че рисковете от глобална рецесия намаляват, геополитическото напрежение нараства,
създавайки „нови заплахи и предизвикателства“ за глобалната икономика, отбеляза Световната банка в януарските си глобални икономически перспективи. Очаква се глобалният икономически растеж през 2024 г. да бъде още по-слаб – 2.4% след 2.6% през 2023 година.
Като цяло увеличението на световния БВП през първата половина на това десетилетие може да е най-ниското за последните 30 години.
Въпреки различните траектории на кризи, причинени от разпространението на COVID-19 и развитието на военни конфликти (включително руската война в Украйна),
Световната банка не очаква сериозен икономически растеж през следващите години
нито от развитите, нито от развиващите се страни. Прогнозите, дадени от анализаторите в подобен преглед през юни, се влошиха както за първите, така и за вторите. Ревизията в оценките се дължи до голяма степен на затягането на паричната политика от страна на ЕЦБ и Федералния резерв, поради което възстановяването на индустриалния сектор е изключително забавено.
Прогнозите за растеж също бяха леко понижени за икономиката на Китай,
която досега се смяташе за основна подкрепа за глобалния растеж. Очакванията за растеж на нейния БВП бяха намалени до 5.2% от 5.6% през 2023 г., до 4.5% от 4.6% през 2024 г. и до 4.3% от 4.4% през 2025 година. Трябва да се отбележи, че поради по-бавния от очакваното темп на възстановяване в Китай (въпреки мерките за стимулиране на правителството), търсенето в европейските страни остава сдържано, което се отразява на темповете на икономически растеж. Така сега се очаква БВП на еврозоната през 2024–2025 г. да нарасне съответно с 0.7% и 1.6% (преди шест месеца се очакваше да бъде съответно 1.3% и 2.3%). Нека припомним, че както се вижда от последните статистически данни, в Европа може да бъде регистрирана техническа рецесия. През четвъртото тримесечие на 2023 г. БВП на еврозоната продължи да намалява след спад от 0.1% през третото. До момента Световната банка смята, че в края на миналата година икономиката на ЕС е нараснала с 0.4 процента.
Очевидно
икономиката на САЩ се оказа по-устойчива на последиците от строгата парична политика и външните кризи,
отколкото прогнозираха анализаторите: оценките, дадени от Световната банка през юни, бяха подобрени. Прогнозата за растеж на БВП през 2023 г. е повишена до 2.5% от 1.1% очаквани през юни, а през 2024 г. – до 1.6% от 0.8 процента. Но през 2025 г. се очаква икономиката на САЩ да нарасне с 1.7%, а не с 2.3%, очаквани през юни.
Световната банка подчертава, че именно стабилността на Съединените щати ни позволява да считаме икономическата ситуация в началото на тази година за по-добра, отколкото в началото на миналата година.
Това обаче е по-скоро формално подобрение – бърз и качествен глобален растеж, както става ясно от данните, все още не е регистриран и дори не се очаква. Световната банка възлага надеждите си за връщане към нея на организирането на местни инвестиционни бумове в развиващите се страни: януарската прогноза съдържа първите препоръки как те могат да бъдат постигнати и предположения за това до какво могат да доведат. Предполага се, че за ускоряване на инвестициите е необходим „интегриран подход“, включващ, наред с други неща, разширяване на търговските и финансови потоци и подобряване на инвестиционния климат. Световната банка вижда потенциални ефекти като увеличаване на дохода на глава от населението, повишаване на производителността и намаляване на бедността. В подкрепа авторите на рецензията се позовават на богат световен опит – цитирайки данни за повече от 200 инвестиционни бума, които са били “създадени” в света от 50-те години на миналия век.