Полският премиер Доналд Туск предупреди, че управляващата му коалиция не се е отказала да разследва председателя на Полската централна банка Адам Глапински ден след като Конституционният съд на страната постанови, че законодателите не могат да го изпратят на съд – решение, което управляващите определиха като необвързващо. Позицията на Туск потвърждава, че избраният преди месец кабинет на Полша е решен да започне съдебно преследване на Глапински след като го обвини в политически фанатизъм, нарушения при изпълнението на банковата програма за покупка на облигации и неуспех в борбата с инфлацията. Банковият лидер обаче отхвърли нееднократно каквито и да било неправомерни деяния, а върховният съдебен орган на страната, доминиран от съдии, назначени от предишните управляващи, отвориха чадър над него.
“Не искам да създавам впечатление, че преследвам Адам Глапински”, заявил в интервю за три водещи телевизионни станции Туск в късните вечерни часове на 12 януари. И допълнил, че “съдебното решение не е обвързващо и има други начини за търсене на правна отговорност”.
Враждата между новия полски премиер и шефа на “Народови банк Полски” се зароди през миналата година по време на предизборната кампания на Туск, който по онова време обвини Глапински, че е превърнал паричната политика в политически инструмент на правителството, оглавявано от лидара на партия “Право и справедливос” Ярослав Качински, с когото са лични приятели. През 2022-а Глапински беше избран за втори шестгодишен мандат начело на централната банка. А по време на предизборната си кампания Туск го нарече “некомпетентен и недостоен”.
Противоречията се задълбочиха след като “Народови банк Полски” понижи лихвените проценти по-сериозно от очакванията само месец преди вота през октомври – решение, което лагерът на сегашния премиер обяви като политически мотивирано. Оттогава централните банкери поддържат непроменени кредитните разходи с мотив, че разходните планове на новото коалиционно правителство могат да повишат инфлацията. Един от банковите парични стратези, който традиционно гласува координирано с Глапински, дори допусна, че институцията може да качи лихвите или да започне да продава купените облигации, ако кабинетът не поднови досегашните мерки за ограничаване на инфлацията.
Туск ще се срещне с полския президент Анджей Дуда на 15 януари заради задълбочаващия се разрив, заплашващ да провали плановете за реформи на правителството, което трябва да работи с Дуда до следващите президентски избори през 2025 година.
Дуда, който също е номиниран от партия “Право и справедливост”, помогна на партньорите си да забавят формирането на правителство на Туск, а през декември 2023-а използва правото си на вето, за да блокира закона за бюджета. През тази седмица президентът отново се конфронтира с кабинета като поиска освобождаването на двама обвинени законодатели от “Право и справедливост” с мотив, че арестът им противоречи на конституцията, защото те са защитени от съдебно преследване през 2015-а когато са помилвани от държавния глава. Туск коментира, че не може да попречи на Дуда да използва правомощията си да ги помилва повторно, но подобен акт би “поставил всички в затруднено положение”.
Туск направи изказването си пред медиите часове след като министърът на правосъдието представи съдебна реформа, целяща да промени начина на избор на съдии, която изисква одобрението на Дуда, за да влезе в сила. “От осем години партия “Право и справедливост” погазва независимостта на съда и прокуратурата и нарушава законността в Полша с подкрепата на президента”, заявил Туск. И добавил, че “е настъпил моментът, в който всички трябва да положат усилия за възстановяването на върховенството на правото”.