Денят по диагонал – 14 януари 2024 г.

Ива Митева

Проблемите в икономиката на ЕС свиха с 8.2% българския износ за общността

Европейският съюз остава най-големият търговски партньор на България. Но и през октомври миналата година, за осми пореден месец, износът за ЕС намалява. Този път с 15.6 процента спрямо същия месец на 2022 и е в размер на 4.60 млрд. лева, отчитат от Националния статистически институт. 

И в периода между януари и октомври експортът на стоки от България за ЕС намалява – с 8.2% спрямо същия период на 2022 г. и е на стойност 46.76 млрд. лева. Причината за това е свитата икономическа дейност в общността, както и рецесията в някои от държавите членки. Данните сочат, че основни търговски партньори на страната ни са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция, на които се падат 61 процента от износа за държавите – членки на Евросъюза.  

Реформираната ни (уж) Конституция обещава само едно – проблеми, проблеми, проблеми…

Ива Митева

Ива Митева, бивш председател на Народното събрание, пред „БАНКЕРЪ“ – част I

Г-жо Митева, предишният ни разговор – на 21 ноември 2023 г., приключи с нещо, което вече е тема № 1 – състоянието на регулаторните и контролните органи. Тогава зададохте въпроса „Защо регулаторите трябва да се уреждат на конституционно ниво, а парламентът да назначава членовете им с квалифицирано мнозинство?“ Имате ли вече отговор, който да споделите?

– Много пъти съм си задавала въпроса за смисъла от съществуването тези десетки институции – агенции, центрове, комисии, съвети. Те наистина са създадени заради това едни удобни хора да бъдат настанени на едни удобни места и да получават едно добро възнаграждение. Спомням си, че преди време с колеги от „Има такъв народ“ обсъждахме идеята да направим запитване какви допълнителни материални стимули получават всички тези структури в края на всяка година. Идеята ни беше да направим пълна картина на парите, които те наистина харчат. Тогава не успяхме да направим това питане и затова хвърлям ръкавицата към вас, медиите – направете го вие, по Закона за достъп до обществена информация.

Пеевски води ДПС към пълна изолация, но Доган го разбра много късно

Осман Октай

Политическият анализатор Осман Октай пред „БАНКЕРЪ“ – част II

Г-н Октай, наистина ли в голямата политика всичко опира до две неща – власт и пари?

– Дори в геополитиката винаги става въпрос за власт и пари. Винаги. Това сме го казвали. Ето днес например има реакция покрай официалното честване на Богоявление – Пеевски много остро реагира като председател на парламентарната група…

– Да, призова министър Тагарев да се държи като мъж.

– Да, поиска да си подаде оставката. Настоя да му даде отчет и освен това заяви, че се нарушава Конституцията, че това било акт срещу националната сигурност. Но за какво всъщност става въпрос? Пеевски, като председател на парламентарната група, искаше да присъства на мероприятието до президента. Затова става въпрос. И понеже по всяка вероятност някой някъде е решил…

– Толкова ли изострена суета има този човек?

– Е как… Той всъщност заради това има такова поведение – да се държи така над министър-председателя академик Денков, над всички. И ако Ви прави впечатление, откакто той е много активен в парламента като едноличен председател на парламентарната група на ДПС от името на Доган, ми прави впечатление, че Бойко Борисов се е свил в някакъв ъгъл.

Финансирането на правителството на САЩ може да бъде удължено до март

конгрес САЩ Вашингтон

Компромисен законопроект за продължаване на финансирането на правителството на САЩ до март може да мине през Конгреса следващата седмица. Това съобщи вестник “Политико”, позовавайки се на свои източници.

Според тях, лидерите на Камарата на представителите и на Сената на Конгреса са се съгласили по проект на инициатива за удължаване на финансирането, въпреки факта, че председателят на Долната камара Майк Джонсън (републиканец, Луизиана) преди това е отхвърлил подобно предложение. Законодателите трябва да направят това преди 19 януари, когато изтича законът за продължаване на финансирането на работата на определени правителствени програми и ведомства, включително тези, които се занимават с въпросите на селското стопанство, енергетиката, военното строителство, транспорта и жилищното строителство.

Принц Фредерик Х наследи престола на Дания от майка си кралица Маргрете II

%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86 %D0%A4%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA %D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5 %D0%A5%D0%B5%D0%BD%D1%80%D0%B8%D0%BA %D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B0%D0%BD %D0%94%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8 Frederik Crown Prince of Denmark

Кралицата на Дания 83-годишната Маргрете II абдикира от престола на 14 януари 2024 година. Тя предаде трона на сина си престолонаследника принц Фредерик, след като бе монарх в продължение на 52 години. Като потомък на кралица Виктория от внучка ѝ принцеса Маргарита Конаут, принц Фредерик е под номер 216 в линията на унаследяване на британския престол. Той ще управлява Кралство Дания като крал Фредерик Десети. Престолонаследникът Фредерик Андре Хенрик Кристиан Датски е роден на 26 май 1968 година.

Кралят е глава на датската държава, върховен главнокомандващ и началник на датските въоръжени сили и глава на датската църква.

“На 14 януари 2024 г., 52 години след като наследих моя любим баща, ще се оттегля като кралица на Дания“, каза кралицата в новогодишното си приветствие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст