В бюджета за култура през 2024 г. има увеличение от над 140 млн. лева. С предимство са сценичните изкуства, които имаха проблеми, и там ще отидат над 80 млн. лева. Половината от тези пари ще са за увеличаване на заплатите. Но трябва много внимателно да се борави с тези числа, защото понякога ние, артистите, се увличаме. Винаги ни се иска повече, а е крайно време да докажем, че ние хората на изкуството можем сериозно да се замислим и да накараме парите да работят за нас. А това е много по-сложно.
Това обяви министърът на културата Кръстю Кръстев в ефира на Българската национална телевизия.
Във връзка с предупрежденията на председателя на Съюза на артистите – Христо Мутафчиев, че ако колегите му не получат увеличените си заплати до края на януари, те ще протестират, министърът уточни, че предстоят определени процедури, които не могат да бъдат пренебрегнати. Той обаче добави, че някои от парите ще отидат до артистите до края на януари и обясни, че става въпрос за увеличението на заплатите им. Все пак вметна, че директорите са тези, които ще решат по какъв начин да увеличат възнагражденията на артистите.
На въпрос дали е съгласен с критиките, че културният сектор е най-нереформираният, Кръстев отговори, че културата постоянно има нужда от реформи, защото се развива непрекъснато. Той уточни, че предстои методиката за финансиране на сценичните изкуства да бъде променена. След това на няколко пъти повтори, че културата има нужда от непрекъснати реформи, които трябва да бъдат контролирани, като обобщи, че парите са необходимата част за създаване на културата, но на нея винаги са необходими нови идеи и креативност.
“Големият проблем на културата е, че от известно време спряхме да мечтаем за големите неща, защото се оправдавахме с липса на средства. Но ние трябва да се научим да управляваме тези пари и те трябва да работят за българската култура. Само когато мечтаем и формулираме ясно мечтата си, само тогава можем да постигнем успех“, подчерта министър Кръстев.
Попитан как ще отговори на упрека, че е бил прекалено пасивен и деликатен и че ако не са били Делян Пеевски и Бойко Борисов, които са убедили финансовия министър да отпусне допълнително 70 млн. лева, това е нямало да стане, Кръстю Кръстев посочи, че неговото министерство първо обявило, че тези пари са необходими. След това благодари на всички, които много внимателно и отговорно приели да защитават тези суми.
“Всички заедно стигнахме до едно положително решение за българската култура”, обобщи министърът, акцентирайки на “заедно”, припомняйки, че е от Пловдив, а градът бе европейска столица на културата, издигайки за лозунг същата тази дума.
На въпрос дали се притеснява, че името му се тиражира като на един от сигурните министри, които ще бъдат сменени при ротацията, министър Кръстев отговори, че вярва на оценките на ръководството, на различните сектори, на политическите сили.
С ирония добави, че ще се бори до последна капка кръв, но съвсем сериозно заяви, че има много работа за свършване, а тя му е и доста интересна.
По-конкретно обяви, че с екипа му работят по реформата на Национален фонд “Култура”, че вървят към нов Управителен съвет в него, че вече са на последната права, тъй като по въпросните промени в Закона за развитие на културата предстои второ четене в пленарната зала.
За новата структура се предвиждат по-прецизни правила и непременно ще има смяна на директора на Национален фонд “Култура”, като и абсолютно нов управителен съвет, увери министърът.
По отношение на демонтирането на Паметника на Съветската армия, Кръстев заяви, че министерството на културата е свършило своята работа – набавило е всички необходими документи, фигурите от монумента са свалени правилно и сега предстои най-важната част – скулптурните фигури да се реставрират, запазят и да им се намери мястото, но това е в правомощията на областната управа София, която стопанисва монумента, от ведомството само ще помогнат с търсенето на място.
По отношение на Паметника на Альоша министър Кръстев коментира, че решението за неговото премахване е на общинския съвет и на гражданите на Пловдив.
Следващите задачи, които министерството на културата предстои да свърши са: да промени някои основни закона – за културното наследство, който вече е предложен на обществено обсъждане и предстои да влезе в парламена, за закрила и развитие на културата. Освен това министър Кръстев си е поставил за задача да промени няколко правилника, като ги синхронизира с европейските нови наредби.
“В работната ни програма имаме точни, фиксирани дати, но ние се опитваме да вървим дори преди тях”, посочи министър Кръстев. Той добави и че идеята на министерството на културата е да постигне хармония между всички сектори в нея, да даде старт и платформа за развитието на всеки един от тях, така че да няма творци, които да се чувстват подценени.