Китай се противопоставя на посещението на делегацията на Конгреса на САЩ в Тайван, както и на всякакви официални контакти между американските власти и острова. Това заяви прессекретарят на китайското посолство във Вашингтон Лиу Пенгу като коментар на намерението на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън да изпрати делегация в Тайван през май.
“Тайван е неразделна част от Китай. Китай решително се противопоставя на САЩ да поддържат каквито и да е официални контакти с Тайван”, подчертава дипломатът, като призова Вашингтон да се придържа към принципа на “единен Китай”.
„Съединените щати трябва съвестно да спазват принципа на „един Китай“ и разпоредбите на трите съвместни американско-китайски комюникета, да се справят с проблемите, свързани с Тайван, по балансиран и подходящ начин, да прекратят официалните контакти с Тайван, да спрат да изпращат фалшиви сигнали до сепаратистките сили за „независимостта на Тайван“ и се въздържат от намеса в изборите в Тайван под каквато и да е форма“, подчертава Лу Пенгу.
Във връзка с изборите, проведени на острова, Майк Джонсън отбелязва, че „ще поиска от председателите на съответните комисии на Камарата на представителите да ръководят делегация, която ще отиде в Тайпе през май“.
Ситуацията около Тайван
Напрежението около Тайван се увеличи значително след посещение в Тайпе през август 2022 г. на Нанси Пелоси, която по това време беше председател на Камарата на представителите. След тези събития отношенията между Пекин и Вашингтон рязко се влошиха, а диалогът между отбранителните ведомства на Китай и САЩ беше фактически спрян за повече от година. Освен това Народноосвободителната армия на Китай отговори, като редовно провеждаше широкомащабни учения близо до Тайван. През последните години делегации от Конгреса на САЩ са посещавали острова няколко пъти.
В събота в Тайван се проведоха избори за президент и членове на парламента. Победата в битката за поста на нов лидер на острова бе спечелена от настоящия заместник-ръководител на администрацията, представител на Демократично-прогресивната партия на Тайван Лай Цинде, който получи 40.05% от гласовете. Представителят на основната опозиционна партия Гоминдан Хоу Юй получи 33.49%, а председателят на центристката Тайванска народна партия Ке Уенджъ – 26.46 процента. Опозицията призна поражението си на изборите.
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминданг, водени от Чан Кайши (1887-1975 г.), избягаха там след поражение в Гражданската война в Китай. Пекин смята Тайван за една от провинциите на Китайската народна република.
Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и установиха такива с Китайската народна република. Признавайки политиката на „един Китай“, Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе. САЩ са основният доставчик на оръжия за Тайван. Според китайското външно министерство общият размер на американските военни доставки на острова за няколко години надхвърля 70 милиарда долара.