Андрей Цеков: Безвъзмездното саниране гони екологични, а не социални цели, не е роля на държавата да инвестира в частна собственост (част І)

Андрей Цеков

Санирането на частни имоти се финансира по НПВУ на базата на конкуренция, в него има лимити за всяка община. Енергийно бедните ще бъдат подпомагани от социално-климатичен фонд

Оценките на сгради за саниране са машинни и са направени по твърди критерии. Класирани са 757 сгради в 102 общини. Това автоматично означава, че около 2300 от кандидатствалите сгради не са одобрени за финансиране, тъй като са получили по ниски точки. Разочарованието на гражданите е обяснимо, но това е естествен резултат на конкуренцията. То се дължи и на други фактори. На първо място на това, че те сами са заплащали стойността на енергийните обследвания, както е и редно. А когато човек губи пари от начинание с негарантиран резултат, се чувства ощетен. Също така сред гражданите са създавани нереалистичните очаквания, че всяка сграда, подала документи, ще бъде одобрена за грантово саниране.

Това заяви в СТУДИО БАНКЕРЪ министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.

Още от интервюто:

Защо енергийните обследвания на кандидатите за саниране остават за тяхна сметка?

Какво предвиждат следващите етапи от кампанията по саниране на сгради?

Какви са схемите за изплащане на участие в споделено финансиране?

Как се формират машинните оценки на кандидатите за саниране?

Вижте други събеседници в СТУДИО БАНКЕРЪ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст