Неравенствата ще се влошат заради изкуствения интелект, предупреди Кристалина Георгиева

мвф прогноза

Изкуственият интелект се очаква да засегне близо 40% от всички работни места, сочи нов анализ на Международния валутен фонд, цитиран от Би Би Си.

Председателят на Фонда Кристалина Георгиева предупреди, че при повечето прогнозируеми сценарии изкуственият интелект ще влоши общото ниво на неравенствата. Ето защо според нея политиците трябва да обърнат внимание на тревожната тенденция, за да предотвратят по-нататъшното увеличаване на социалното напрежение заради технологиите.

По данни на Международния валутен фонд изкуственият интелект вероятно ще засегне по-голям дял от работните места – около 60% – в развитите икономики. В половината от тези случаи работещите ще се възползват от интегрирането на изкуствения интелект, което най-вероятно ще повиши тяхната производителност.

В други случаи изкуственият интелект ще поеме изпълнението на ключови задачи, които в момента се извършват от хора. Това може да намали търсенето на работна ръка, да повлияе на заплатите и дори да премахне работни места.

Междувременно Международният валутен фонд прогнозира, че изкуственият интелект ще засегне само 26% от работните места в страните с ниски доходи. От Фонда сякаш повтарят доклада на Goldman Sachs от 2023 г., според който изкуственият интелект може да замени еквивалента на 300 милиона работни места на пълен работен ден. В същото време се очаква, че новата технология ще допринесе за разкриване на нови позиции и наред това ще има бунт на производителността.

Според Кристалина Георгиева обаче има много държави, които нямат инфраструктура или квалифицирана работна сила, за да се възползват от предимствата на изкуствения интелект и това, с течение на времето, ще влоши неравенствата между нациите.

Ще се стигне до ситуация, при която след приемането на новите технологии по-младите служители на една компания и работниците в нея с по-високи доходи ще получават непропорционално увеличение на заплатите си. В същото време работниците с по-ниски доходи и по-възрастните служители може да изостанат в икономическото си развите, смятат от Международния валутен фонд.

“Изключително важно е държавите да създадат цялостни мрежи за социална сигурност и да предложат програми за преквалификация на уязвимите работници”, обяви Кристалина Георгиева. „По този начин можем да направим прехода към изкуственият интелект по-приобщаващ, като защитим поминъка на едни, и ограничим неравенствата при други”, добави председателят на Фонда.

Анализът на МВФ идва, когато глобалните бизнес и политически лидери се събират на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

Тема на дискусиите е изкуственият интелект особено след нарастването на популярността на приложения като ChatGPT. Технологията обаче е изправена пред нуждата от засилено регулиране в целия свят.

Миналия месец представители на Европейския съюз постигнаха предварителна сделка относно първите в света всеобхватни закони за регулиране на използването на изкуствения интелект.

Китай въведе едни от първите в света национални разпоредби относно изкуствения интелект, които включват правила относно начина, по който могат да се разработват и внедряват алгоритми. През октомври президентът Байдън подписа заповед, задължаваща разработчиците да споделят резултатите за безопасността, свързани с изкуствения интелект, с правителството на Съединените щати.

През март 2023 г. Обединеното кралство беше домакин на среща на върха за безопасен изкуствен интелект, на която множество държави подписаха декларация за безопасното развитие на технологията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст