Световното стопанство ще получи тласък през 2024-а от малко по-силните от очакванията резултати през миналата година, посочи управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Тя не коментира как базираният във Вашингтон кредитор ще ревизира прогнозата си към края на януари, но посочи, че Съединените щати “са готови за меко приземяване” (бел. ред. – символичен растеж без рецесия) след като лихвените проценти започнат да се понижават.
“Световната икономика доказа, че е забележително устойчива”, казала Георгиева на мероприятие, организирано в Къщата на агенция “Блумбърг” в Давос на 16 януари. И допълнила, че “2023-а е била малко по-добра от очакванията” и са налице “попътни ветрове от 2023-а, които ще продължат да помагат и през 2024-а”.
Мнението на Георгиева подкрепя и нейната колежка – първият заместник управляващ директор на МВФ Гита Гопинат. На сесия в Давос тя е посочила, че шансът за т. нар. “меко приземяване” е нараснал “съвсем мъничко” и че пазарните очаквания за бързи лихвени редукции са “малко прибързани”.
Икономическата действителност се е променила след последната прогноза на МВФ от октомври 2023-а за 2.9% ръст през тази година. Инфлацията би могла да спадне без да потапя в рецесия най-големите глобални стопанства, но войната между Израел и Хамас и атаките на хутите в Червено море заплашват с нов ценови натиск и с проблеми в продоволствените вериги.
Госпожа Георгиева е говорила часове след победата на Доналд Тръмп в щата Айова в подбора на кандидат за президент от Републиканската партия. На въпрос дали е съгласна с мнението на предшественичката си в МВФ – Кристин Лагард, че нов президентски мандат на Тръмп е заплаха, Георгиева е отговорила, че американците са тези, които избират лидера си и че Фондът ще се съсредоточи върху политиките, които победителят в крайна сметка ще реализира.
Шефката на международния кредитор е настояла правителството на китайския президент Си Дзинпин да продължи да отваря държавните предприятия за частни инвеститори, да намери решение на проблемите със задълженията на регионалните управи и да вдигне на крака сектора на недвижими имоти, за да гарантира, че китайското стопанство няма да попадне в капана на нисък растеж.
“Китай осъзнава, че ако не продължи трудните структурни реформи, увеличението на БВП ще падне под 4%”, посочила Георгиева и е добавила, че вижда “много силна решителност в Пекин да затвърди международните си ангажименти”.
Ръстът на втората по сила глобална икономика е бил около 5.2% през 2023-а, надхвърляйки официалните правителствени прогнози за годината, без да разчита на “огромни стимули”, съобщил на 16 януари в Давос китайският премиер Ли Цян – ден преди публикуването на официалните стойности за БВП, индустриалното производство и продажбите на дребно. Очакванията са Пекин да заложи отново около 5% растеж и за 2024 година.
Георгиева ще се срещне с президента на Аржентина – Хавиер Милей, на 17 януари в Давос. Тя е коментирала, че засега администрацията действа агресивно да коригира недостатъците, които са, както следва: “фискални – извън нормата – страната харчи повече отколкото може да си позволи; резервите – изчерпани”.
МВФ гласува доверие на икономическите планове на Милей на 10 януари като одобри прегледа на кредитната програма на страната на стойност 44 млрд. щ. долара, което ще позволи превода на по-високия от очакванията кредитен транш от 4.7 млрд. долара за страната, изискващ благословията на борда на Фонда.