Активи на Руската централна банка на стойност около 300 милиарда долара бяха замразени след нахлуването в Украйна
Белгия не се противопоставя на конфискацията на замразени руски активи, но смята, че трябва да бъде създаден ясен механизъм за това, както и за използването им за възстановяването на Украйна, заяви премиерът Александер де Кро, цитиран от Ройтерс и БТА.
Активи на Руската централна банка на стойност около 300 милиарда долара бяха замразени след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г.
Страните от Г-7 обсъждат възможното конфискуване на тези активи, но някои държави се опасяват, че това би създало опасен прецедент.
Де Кро заяви за Ройтерс в Давос, че Белгия е отворена за дискусии по въпроса какво да се прави със замразените руски активи. “Не сме против конфискуването им. Но за целта трябва да разработим механизъм. Те например могат да бъдат използвани като гаранции за набиране на средства за Украйна”, посочи Де Кро. “Отворени сме за дискусии по темата и имаме желание да намерим правна база за трансфери на средства към Украйна, без да дестабилизираме глобалната финансова система”.
По думите му такава дестабилизация може да се стигне, тъй като централните банки често депозират активи помежду си.
Основната част от активите – ценни книжа, в които е инвестирала Руската централна банка, са замразени в базирания в Брюксел депозитар “Юроклиър” (Euroclear).
Някои от тези книжа достигат матуритет и биват преобразувани в кеш, а трансакцията бива облагана с 25 на сто, посочи Де Кро. “Ако има някакъв облагаем доход, ще го изолираме, за да може той да бъде изпратен на Украйна”, посочи премиерът. По думите му данъците върху замразените активи през 2023 г. възлизат на 1,3 милиарда евро, а за 2024 г. се очаква да достигнат 1,7 милиарда евро.