„Бубе, с теб сме!“, ама още помним какво направи миналото лято

Уж целта на държавата, зад която се обединиха няколко институции, беше да се стигматизира шофирането в пияно състояние заради огромния брой смъртни случаи на пътя, хем това няма изгледи да се случи скоро.

Никой не отрича, че Белослава е талантлива певица и имаше добър публичен имидж, преди да я хванат, че шофира в нетрезво състояние, но санкцията за деянието й е меко казано нелепа.  В четвъртък (18 януари) бе съобщено, че присъдата й е

четири месеца условно с три години изпитателен срок,

след като през лятото на 2023 г. беше спряна да шофира след употреба на алкохол. Шофьорската й книжка е отнета за шест месеца и трябва да плати глоба 150 лева. Това е така, защото е сключила споразумение с прокуратурата, което е одобрено от Софийския районен съд и е влязло в сила.

В нощта на 10 юли 2023 г. Белослава бе “спипана” от патрул на бул. “Ал. Пушкин”, малко преди “Княжево”. Тя излизала от денонощен магазин, когато полицаите я последвали и спрели. Тестът с дрегер отчита 1. 25 промила алкохол, след което

тя е задържана за 24 часа и… отказва кръвна проба.

Тъй като певицата е без книжка от 11 юли миналата година, срокът на наказанието за отнемане на документа за управление изтича през януари и е възможно скоро да си я вземе да си шофира спокойно.

Според закона, ако човек шофира с над 1.2 промила алкохол, му се полагат от 1 до 3 години ефективен затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Ако шофьорът обаче вече е осъждан за шофиране след употреба на алкохол, повторното нарушение – дори около 0.5 промила спирт да циркулира из кръвта му – се санкционира с отнемане на автомобила,

лишаване от свобода за срок от 1 до 5 години

и глоба от 500 до 1500 лева.

Миналата година МВР предложи  промяна в Наказателния кодекс – да се носи наказателна отговорност при наличие на алкохол в кръвта над 0.5 промила. Главният секретар на ведомството обаче бе доста по-безкомпромисен и заяви, че според него допустимият праг за употреба на алкохол е 0.2 промила. Тоест – от 0.2 до 0.5 промила да се носи административно-наказателна отговорност.

Само за справка, за кражба законодателят е предвидил

ефективен затвор от 1 до 8 години,

и глоба от 100 до 300 лева. Това означава, че ако някои открадне бутилка бира от денонощния магазин, ще понесе същата санкция, като онзи, който е карал пиян и е застрашил живота на неизвестен брой хора. Е, стига да не сключи споразумение с прокуратурата, но колко ли от среднощните джигити имат тоз късмет? Всъщност, сравнението между двете деяния би трябвало да е абсолютно несъпоставимо за едно нормално общество…

Още по-срамна и деморализираща бе

реакцията на куп популярни личности,

които, след като гръмна новината за ареста на Белослава миналото лято, побързаха да я оправдаха с аргумента, че  всеки може да допусне грешка, но не всеки се разкайва и иска прошка.

Последваха и дежурните смахнати констатации, призвани да задушат общественото възмущение в зародиш: „И това ще мине…”, „Ти цялата си любов…”, “Бубе, с теб сме!“, “Който е безгрешен, нека първи да гаврътне следващото питие!“, „Наздраве, Бубе!“

Шегата настрана. Подобни „присъди“ са обида и унижение за семействата, загубили близки на пътя – най-често заради пияни и дрогирани. За съжаление броят на подпийналите на пътя расте, за разлика от нетърпимостта на държавата към тях. Чудно докога ли?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст