Националната банка на Казахстан намали основния лихвен процент до 15.25% годишно

Националната банка на Казахстан реши да намали основния лихвен процент от 15.75 на 15.25 процента годишно. Това съобщиха от пресслужбата на регулатора.

„Комитетът по парична политика на Националната банка на Република Казахстан реши да намали основния лихвен процент до 15.25 процента годишно с коридор от плюс/минус 1 процентен пункт“, се казва в съобщението.

На 24 ноември миналата година Националната банка намали основния лихвен процент от 16 на 15.75 процента годишно.

В същото време годишната инфлация през декември 2023 г. спадна до 9.8 процента, което съответства на прогнозата на Националната банка. “Забавянето на ръста на цените се дължи на продължаващата парична политика, намаляването на световните цени на храните и производствените разходи, антиинфлационните мерки на властите, както и влиянието на високия базов ефект от миналата година. Месечната инфлация възлиза на 0.8 процента, което е малко по-високо от средните му исторически стойности (0.7%)“, обясниха от пресслужбата.

По нейни данни, последващите решения за основния лихвен процент ще зависят от съответствието на реалната динамика на инфлацията с прогнозната й траектория. “За постигане на целта за инфлация от 5 процента е необходимо да се поддържат умерено строги парични условия. Националната банка ще следи входящата икономическа информация и при липса на шокове постепенното намаляване на основния лихвен процент ще продължи, без да се изключват паузи. Въпреки това, цикълът на намаляване може да бъде дълъг”, отбелязват от регулатора.

Следващото планирано решение на Националната банка относно основния лихвен процент ще бъде обявено на 23 февруари.

В Казахстан действат 71 банки, от които една държавна, една международна и 23 с чуждестранно участие. Общият брой на филиалите е 526. Едва 3 процента от банковите активи са държавни. Работят две фондови и девет стокови борси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст