Ще успеят ли евродепутатите да укротят опърничавия Орбан?

Брюксел

Европейският съюз прие в четвъртък (18 януари) резолюция, в която изразява „силна загриженост за по-нататъшното подкопаване на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права в Унгария, по-специално чрез наскоро приетия пакет за „защита на националния суверенитет“, който беше сравнен с печално известния руски Закон за чуждестранните агенти.

Парламентът настоява да бъде продължена процедурата по чл. 7, която да изясни дали Унгария е допуснала тежки и продължаващи нарушения на ценностите на ЕС, което би довело до отнемане правото ѝ на глас в Съвета.

Евродепутатите осъждат действията на премиера Виктор Орбан, който през декември миналата година

блокира решението за преразглеждане на дългосрочния бюджет на ЕС,

включващ пакета от 50 млрд. евро помощ за Украйна, „при пълно незачитане и нарушаване на стратегическите интереси на ЕС и в нарушение на принципа на лоялно сътрудничество“.

Според законодателите на ЕС Европейската комисия може да бъде изправена пред Съда на ЕС, защото се е поддала на изнудване, а именно да отпусне на Будапеща до 10.2 милиарда евро замразени средства, въпреки че не е изпълнила исканите реформи за независимостта на съдебната власт.

Членовете на ЕП осъждат и „системни

дискриминационни практики срещу журналистите, академичните среди,

политическите партии и гражданското общество при разпределянето на финансиране на ЕС“, както и манипулираните процедури за възлагане на обществени поръчки.

Парламентът поставя въпроса дали Унгарското правителство ще бъде в състояние да изпълни задълженията си на ротационен председател през втората половина на 2024 г. Освен това призовава за реформи на процеса на вземане на решения в Съвета, за да се сложи край на злоупотребата с правото на вето и изнудване в Европейския съвет и в други европейски институции.

Какви последици ще има от тази резолюция, засега не е много ясно. Думите са силни, но дали силата им ще е достатъчна, за да доведат до конкретни резултати? Факт, че след обявяването на решението на Европейския парламент,

Орбан удвои исканията си,

за да “пусне” финансовата помощ за Киев. Явно не се е стреснал особено.

През последната година унгарският премиер наистина прекали с изнудването, но пък му беше позволено. Евродепутатите гласуваха най-сетне резолюция срещу него, но само пет месеца преди изборите за нов Европейски парламент. Досега само го плашеха и той беше наясно с това, защото продължи да си гледа интересите, когато му е удобно с Комисията, когато му изнася с Путин. Неговата политика работеше безотказно, но съвсем нямаше да е така, ако въпросната резолюция и натиска върху Комисията да действа срещу него се бяха случили много по-рано.

Важно е да се отбележи, че проблемът с унгарския премиер не е, че му е забранено да има различна позиция за мигрантите, Украйна или икономиката, а

че докато не му се плати подобаващо, той не е съгласен с абсолютно нищо.

Докато в родината си непрекъснато се бие в гърдите, че е уникален патриот. 

През последните две седмици Орбан – като изпечен политик от кариерата – усети накъде духа вятъра и смекчи позицията по отношение на Киев. В смисъл такъв, че изведнъж той обяви, че никога не е бил против помощта за Украйна по принцип, а само срещу идеята тази помощ да бъде включена в общия европейски бюджет.

Той предлага предлага

фондът за Киев да бъде отделен от бюджета на ЕС,

а парите в него да се събират от държавите членки според брутните им вътрешни продукти. За да го омилостивят, някои от страните в блока дори предложиха траншовете по пакета да се гласуват всяка година, за да може Унгария, ако не е съгласна с увеличаване на паричните вноски, да вземеи да наложи вето.

В сряда самата Фон дер Лайен заяви в Европарламента, средствата за Унгария са били отпуснати закономерно, тъй като Будапеща е изпълнила условията и е приела промени,

ограничаващи политическата намеса в съдебната система.

Тя посочи, че все още над 20 млрд. евро за Унгария остават замразени, докато тя не изпълни ангажиментите си за правата на ЛГБТИ-общността и за академичната свобода.

При всички положения се очаква напрегната среща на лидерите на ЕС в Брюксел на 1 февруари. Фон дер Лайен заяви, че е уверена, че по време на срещата ще бъде взето решение за помощта за Украйна, което ще бъде подкрепено и от Унгария. Явно тече активен процес на убеждаване. От друга страна, Орбан вече не е сам и

разполага с подкрепата на словашкия премиер Роберт Фицо.

Двамата се срещнаха в Будапеща във вторник и се обявиха, че споделят общи ценности.

„Докато ръководя правителството на Словакия, никога няма да се съглася една страна да бъде наказана за това, че се бори за своя суверенитет. Никога няма да се съглася с подобна атака срещу Унгария”,  заяви Фицо по време на пресконференция след срещата.

Ако подкрепата на словашкия премиер не е само на думи, наистина се очертава интересна среща.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст