Демерджиев няма повдигнато обвинение и дори не е бил търсен от прокуратурата

Иван Демерджиев мин. на правосъдието

Софийската градска прокуратура разследва евентуална безстопанственост в МВР за 81 милиона лева в периода, в който министър беше Иван Демерджиев. 

Разследването е започнало миналия август по сигнал и одитен доклад на Държавната финансова инспекция, свързан с обществена поръчка за нови лични документи с чип.

Обществената поръчка за нови лични карти с чип се точи от 2018 година заради поредица от съдебни обжалвания. В нея е записано, че документите са “поколение 2019 година”.

Забавянето става причина за подписването на анекс през 2023 година. Допълнителното споразумение, мотивирано с наличието на “предпоставки за изменение на някои параметри на договора”, е и обектът на разследването.

В изявление до медиите Иван Демерджиев, който беше министър в три от четирите служебни правителства на президента Румен Радев, заявява, че индексацията към основния договор е подписана след съгласуване с Агенцията за обществени поръчки.

В индексирания договор са предвидени и допълнителни дейности за изпълнение от страна на фирмата, за които е възникнала необходимост в рамките на допустимото от закона.

Плащане по договора по времето на Демерджиев не е правено. Първото е в мандата на настоящия министър Калин Стоянов и то преди ведомството да сезира Прокуратурата. 

Бившият служебен министър няма повдигнато обвинение и дори не е бил търсен от прокуратурата, става ясно от неговото изявление. 

Не съм викан по никакъв начин в прокуратурата. Така бившият вътрешен министър Иван Демерджиев коментира пред “Фокус” информацията, че Софийска градска прокуратура е образувала прокурорска преписка във връзка със съмнения, че той е ощетил МВР с близо 81 млн. лева. 

“Процедурата за плащането на 81,5 млн. лв. е започната преди моето встъпване като вътрешен министър и платена след напускането ми на поста”, уточни той. 

“Процедурата за избор на изпълнител на обществената поръчка с предмет: “Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи поколение 2019″ е открита с Решение № 5785мпр-58/15.08.2018г., а провеждането и финализирането ѝ е значително забавено, поради съдебни процедури по обжалване. Касае се за срок от близо пет години. Първо КЗК, а впоследствие и ВАС отхвърлят жалбите. С оглед на широката времева рамка, която се е създала в хода на процедурата по възлагане на обществената поръчка са налице предпоставки за изменение на някои параметри. В индексирания договор са предвидени и допълнителни дейности за изпълнение от страна на фирмата, за които е възникнала необходимост, в рамките на допустимото от закона. Индексацията е подписана след съгласуване с Агенцията по обществени поръчки”, коментира още Демерджиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст