Европейският съюз ще предприеме поредната стъпка за утвърждаването си като глобална сила, която може да се възползва от възможностите на огромния си единен пазар и да противодейства на амбициозните и агресивни мерки на Пекин, Москва и дори Вашингтгон. Европейската комисия щяла да представи на 24 януари предложение с правила, целящи да разширят правомощията й да упражнява надзор и дори да блокира чуждестранни инвестиции във важни сектори, включително и от контролирани от задгранични собственици в рамките на блока. Предвижда се и създаването на фонд за стимулиране и ускоряване на развитието на технологиите, които могат да служат както за военни, така и за цивилни цели, твърдят репортери на агенция „Блумбърг“, които са видели проекта на плана.
Пандемията от КОВИД-19 и войната на Русия срещу Украйна извади на показ прекалената зависимост на ЕС от доставки от други държави, както и трусовете в търговския обмен с партньори, които не споделят ценностите на общността. Това насочи вниманието към необходимостта от защита на икономическата сигурност на блока, която да защитава доставките на вносни технологии и същевременно да гарантира, че конкурентите няма да овладеят контрола над стратегически индустриални области.
В проекто-предложението, което не е окончателно и може да претърпи промени, се подчертавало, че новата стратегия трябва да реши „рисковете за икономическата сигурност на ЕС и да утвърди блока като най-атрактивната дестинация за бизнес и инвестиции“. Целта е да се укрепят възможностите на ЕС и на страните членки да противодействат на заплахите, свързани с продоволствените вериги, технологиите, инфраструктурата и икономическата принуда.
Шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен предупреди през миналата седмица за „най-големия риск за световния ред в следвоенната епоха“.
Сред посочените от ЕС жизнено важни технологии са най-модерните полупроводници, изкуственият интелект, квантовите и биотехнологиите. Поне до февруари обаче ЕК няма да вземе решение дали са необходими допълнителни действия за засилване на технологичната сигурност и за смекчаване на опасностите, основаващи се на оценките на риска в тези области, които се правят съвместно със страните членки на общността.
Пакетът, който ще бъде представен на 24 януари, ще включва пет инициативи, както следва:
- засилване на регулирането на чуждестранните директни инвестиции;
- координиране на контрола върху износа;
- възможности за подпомагане на проучванията в областта на технологиите с двойно приложение;
- идеи за подобряване на изследванията в областта на сигурността;
- първи стъпки към създаването на нов инструмент за контрол на изтичането на важно ноу-хау към конкурентите чрез европейските задгранични инвестиции.
Стопанството на ЕС е в доста по-слаба форма от китайското и американското. Еврозоната вероятно е била в рецесия през второто полугодие на 2023-а и ръстът за цялата минала година е бил едва 0.6 процента. Докато БВП на Китай се е увеличил с 5.2%, а на Съединените щати – с над 2 процента.
Пакетът за икономическа сигурност ще се основава на досегашните усилия на ЕК да се превърне в по-влиятелен глобален играч, оставайки шампион в областта на мултилатерализма.
През 2021-а ЕК изложи нова търговска доктрина, която втвърди тона по отношение на отворения и зелен микс и разшири инструментариума за противодействие на „хулиганите“, включително Китай, с нов инструмент за принуда. Откакто започна да купува ключови европейски компании през последното десетилетие, между които и германския производител на роботи „Кука“ през 2016-а, китайският подем принуди блока да потърси начини да подсили икономическия си арсенал. Отношенията се влошиха след като през 2019-а ЕС посочи Пекин за основен системен съперник и отмени двустранното споразумение за инвестиции заради разменени санкции в хода на спора за човешките права. В резултат ЕС предприе стратегия за защита от китайските заплахи вместо цялостно отделяне, въпреки натиска от по-агресивния подход на Вашингтон.
Блокът обаче си съперничи и със Съединените щати. Двамата партньори не успяха да решат дългогодишните спорове за митата на стоманата и алуминия и се конкурират за суровини и компании, за да ускорят развитието на чисти и цифрови технологии. Засега ЕС е в по-неизгодна позиция заради високата си енергийна зависимост и липсата на много жизнено важни материали за прехода към зелени и дигитални технологии. Пандемията пък показа неустойчивостта на веригите за доставки на общността.
Този букет от недостатъци извади усилията за запазване на конкурентоспособността във враждебна среда начело на списъка от приоритети в дневния ред на Стария континент, като в момента търговията се смята за изключително важен инструмент за гарантирането на суровини и на продоволствени вериги и за укрепване на сдруженията.
Еврокомисарят за търговията Валдис Домбровскис заяви на 19 януари, че 2024-а ще е година на предизвикателства заради войната в Украйна, която скоро ще наврезе в третата си година и конфликта в Близкия изток, който има потенциал да задълбочи пробойните в търговския обмен и в продоволствените вериги.