Десислава Атанасова и Борислав Белазелков, които бяха избрани за конституционни съдии от парламентарната квота, ще положат клетва в петък.
Церемонията ще бъде проведена в присъствието на председателя на Народното събрание, на президента и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. За да може Десислава Атанасова да положи клетва в петък, трябва преди това Народното събрание да гласува оставката ѝ като депутат.
По-рано днес 14 адвокатски колегии излязоха с остра позиция срещу процедурата по избор на съдии в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Те дори настояват парламента да ревизира решението си. Според тях в процедурата са били „погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост“.
Президентът Румен Радев пък сезира Конституционния съд заради решенията на Народното събрание за избор на конституционни съдии. В мотивите си държавният глава припомня новоприетия чл. 91б от Конституцията, който задължава парламента при избор на членове на органи да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да гарантира тяхната независимост. Според Радев тези принципи са били нарушени и не могат да бъдат заместени от формалните обсъждания и процедури, целящи “легитимирането на предварителна договорка между управляващите политически сили”.
Миналата седмица парламентът избра Борислав Белазелков и Десислава Атанасова за конституционни съдии. Двамата бяха бяха издигнати от парламентарните групи съответно на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ГЕРБ-СДС. Мандатът им ще бъде девет години, реши Народното събрание. “За” Белазелков гласуваха 154 народни представители, а за Атанасова 159 “за”. Белазелков влиза на мястото на Анастас Анастасов, чийто мандат изтече през ноември 2021-а, а Атанасова – на мястото на Гроздан Илиев, чийто мандат изтече през февруари 2022-а година.
Преди по-малко от седмица от Конституционния съд обявиха, че мандатът няма дa e девет години, а малко по-малко от седем. Причината за това е, че Народното събрание забави избора на двама членове на КС над две години.