Представянето на Кристин Лагард като шеф на Европейската централна банка е било подложено на критика от служителите на институцията, става ясно от допитване на Европейската организация за публични услуги (IPSO) – профсъюзът, представляващ банковия персонал. Мнозинството участници в проучването смятат, че Лагард не е правилният човек, който да ръководи банката. Почти три четвърти от служителите на ЕЦБ заявяват недоволство от стила на управление на дамата, а някои смятат, че усилията й за въвеждането на многообразие са “противоречиви и дискриминационни”.
В документа, обобщаващ резултатите от декемврийската анкета на IPSO, проведена в средата на осемгодишния мандат на Лагард, малко над половината участници оценяват ръководството й като “лошо” или “много лошо”, а над 53% смятат, че тя не е правилният човек за поста.
IPSO посочва, че резултатите на французойката са значително по-слаби отколкото на предшествениците й Марио Драги и Жан-Клод Трише. И двамата са били оценявани от подобни анкети на профсъюза в края на мандатите им и оценките са били като цяло положителни.
“Проучването разкрива масовото недоволство на участниците в него по отношение на работата в институцията, включително и политиките за равностойно третиране и пълноценно участие на всички служители в работния процес”, пишело в документа, който са прочели репортери на агенция “Блумбърг”. Мнозина критикуват Лагард, че отделя “прекалено много време за въпроси, които не са свързани с паричната политика и преминава прекалено често на политически теми”.
Анкетата отразява мнението на 1159 служители – под една четвърт от над 5-хилядния персонал от работещи и специализиращи в ЕЦБ, по данни от последния годишен банков отчет. Самата институция пък определя проучването като “опорочено”.
“То включва въпроси, за които отговарят Изпълнителния борд или Управителния съвет, а не еднолично председателят и те не са в компетенциите на IPSO”, посочва говорител на ЕЦБ. И допълва, че “банката получава обратна връзка с персонала чрез регулярни допитвания, проведени съобразно професионалните стандарти и те ще продължат”. Банковият говорител посочва също, че анкетата на профсъюза “изглежда попълвана многократно от едно и също лице” – нещо, което организацията признава за възможно, но все пак вярва на крайните резултати.
В допитванията сред персонала обикновено участват по 3 хил. души, като в последното – от 2023-а – 80% от тях са заявили, че са горди да работят в ЕЦБ, а 81% се чувстват лично удовлетворени, твърди говорителят на институцията.
Отношенията между ръководството на ЕЦБ и банковия персонал вече са тествани от инфлационния скок, провокирал оплаквания от представителите на профсъюза през последните години заради недостатъчното повишение на трудовите възнаграждения. През 2024-а заплатите ще се увеличат с 4.7% след малко над 4-процентен ръст през 2023-а. Предишно проучване на IPSO показва, че доверието в Лагард и в останалите членове на Изпълнителния борд е било дискредитирано.
Резюмето на IPSO на 375 коментара за оценка на качеството в последната анкета показва, че недоволството е насочено към стила на ръководство на Лагард, който мнозинството участници оценяват като “авторитарно”. Някои споделят притесненията си, че председателката се опитва “да прокара собствените си интереси и вероятно да подготви следващия си ход”.
Все пак, “някои участници в допитването са оценили положително Лагард”, става ясно от документа. Те са споделили, че “дамата ги вдъхновява като лидер и те са горди да работят с нея”.