Инвестициите в област Варна ще бъдат над 500 млн. лв., прогнозира министър Цеков

През следващите години ще бъдат инвестирани над 500 млн. лв. в област Варна, като в тази сума не са включени средствата за Агенция „Пътна инфраструктура“.

Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков на работна среща във Варна с областния управител на крайморския град проф. Андрияна Андреева, кметове от региона и депутати, информират от пресцентъра на ведомството.

По време на срещата министърът поясни, че в Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет са включени 100 проекта на общини от област Варна на стойност 387 млн. лева за трите години, в които ще се изпълнява капиталовата програма за общините с финансиране от държавния бюджет. Към вчерашна дата, 23 януари, в Министерството са постъпили около 500 заявления за финансиране.

Министър Цеков обясни, че утре, на 25 януари, се очаква Министерският съвет да приеме постановления за изпълнение на бюджета и за правилата за финансиране на капиталовата програма. По думите му планът е подписването на договорите да започне през следващата седмица.

Той разясни разработените правила за финансиране на проекти и успокои кметовете, че не трябва да имат притеснение, ако нямат пълна готовност с документите. Ключовото изискване е те да бъдат изпълнени до края на 2026 г., така че заявленията може да бъдат подадени при осигуряване на пълна готовност.

Освен ресурса от капиталовата програма, община Варна има гарантирани 53 млн. лева, ако подаде проекти по Програма „Развитие на регионите“, а 130 млн. лева ще бъдат инвестирани чрез „Български ВиК холдинг“ ЕАД, стана ясно в хода на разговора.

„Най-важните пътни проекти за Варна са магистралите „Хемус“ и „Черно море“, бе категоричен регионалният министър. По думите му с приемането на Закона за държавния бюджет проблемът със строителството на Автомагистрала (АМ) „Хемус“ е разрешен и подготовката на анекси започва.

На срещата Андрей Цеков подчерта, че след кореспонденция с екоминистерството вече има две алтернативи за трасе за АМ „Черно море“, като до края на януари или в началото на февруари, се очаква да има рамкови споразумения за изработване на доклади за Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), които са ключови в инвестиционната инициатива. Целта е те да се изработят и внесат в министерството на Юлиян Попов до края на 2024 година.

Също за тази година е предвидено изработването на идейни проекти за модернизация на пътищата Дуранкулак – Варна, Добрич – Кардам и Силистра – Добрич – Варна, така че те да станат скоростни.

„Това е началото на една инициатива, която ще допринесе за цялостен икономически ръст на региона“, коментира Цеков. Той допълни, че в инвестиционната програма на „Пътна инфраструктура“ за тази година е предвиден основен ремонт на 80 км и текущ ремонт на 70 км републикански пътища в област Варна.

Регионалният министър обяви и че се планира възлагане на изготвянето на проект за ремонт на Аспаруховия мост. Има стар проект, но според министъра е по-целесъобразно той да се актуализира.

„Има около 1.7 млрд. лева в бюджета, от които 1 млрд. лева са за магистрално строителство, останалите около 700 млн. лева са за републиканските пътища в страната“, обобщи министърът и подчерта, че тези пари не са достатъчни за всичките ремонти, които са нужни. Именно с цел целесъобразно приоритизиране на инфраструктурните обекти в страната предстои подписване на договор със Световната банка за разработване на дългосрочна и краткосрочна стратегия.

Изграждането на втори мост на Варненско-Белославското езеро е заложен и в двата варианта на автомагистрала „Черно море“, стана ясно от думите на инж. Ясен Йорданов – председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“.

В морската столица регионалният министър отговори и на въпроси, свързани със санирането. Той отново подчерта, че целият проблем с програмата е заради недостиг на средства, но според него вторият й етап ще бъде успешен заради проведените разговори със заинтересованите кметове, които ще използват общински фондове за реализация на дейностите.

В срещата се включи и председателят на Управителния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД инж. Лозко Лозев, който обясни, че по Програма „Околна среда“ и по Плана за възстановяване и устойчивост ще се вложат средства за ВиК инфраструктура през следващите 3 до 6 години.

В края на срещата Андрей Цеков беше категоричен, че е удовлетворен от разговора, който е част от кампанията на Министерството за срещи на областно ниво с кметове и народни представители.

„Кметовете може да се обръщат към мен и екипа ми за всеки казус“, насърчи ги министър Цеков.

След работната среща кметът на Община Варна Благомир Коцев запозна на място регионалния министър с проявените свлачищни процеси на Рибарския плаж. Двамата се обединиха около ангажимента да търсят средства за планиран мащабен проект за  брегоукрепване и благоустрояване на района. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст