С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът прие промени в Правилника за работа на парламента, с които Комисията за контрол над службите за сигурност и използването на специални разузнавателни средства вече няма да се ръководи на ротационен принцип от представители на всички парламентарно представени формации.
Със 133 гласа “за” и 56 “против” парламентът прие проекторешение за промяна в правилника на Народното събрание във връзка с комисията за контрол над службите за сигурност. Въздържали се нямаше. По-рано днес депутатите удължиха заседанието си до приключване на тази точка, която беше включена допълнително в дневния ред.
Променя се и принципът, по който се конструира – тя вече няма да е съставена на паритетен принцип, а по модела на останалите постоянни комисии.
Отхвърлено беше предложението на ИТН да се премахне ограничението народни представители да не могат да членуват в трета комисия и да се разреши това да става без заплащане.
Внесеният от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков, председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски и ген. Атанас Атанасова Проект на решение за промени на Правилника за дейността на Народното събрание предложи ротационният принцип за председателстване на комисията да отпадне, тъй като комисията не провеждала редовно своите заседания, не внасяла доклади по отчети и законопроекти.
По-рано Николай Дренчев от “Възраждане” пое председателството на комисията, което предизвика остри реакции от страна на мнозинството и на Делян Пеевски.
От управляващото мнозинство заявиха, че това е грешка, тъй като партията не изповядвала проевропейските ценности.
Също по-рано днес Комисията по правни въпроси подкрепи проекторешение за изменение на правилника на Народното събрание, внесено от Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Атанас Атанасов. Предложението предвижда Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения да бъде конструирана и ръководена по модела на останалите парламентарни комисии, а именно с избор на председател и численост при спазване на съотношението в числеността на парламентарните групи.