Регулацията на изкуствения интелект ще бъде приоритет за белгийското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Това става ясно от съобщението на световната авторско-правна организация CISAC след среща, проведена вчера, 24 януари, между Бьорн Улвеус – президент на CISAC и основател на ABBA, и белгийския премиер – Александер Де Кро.
По време на срещата Бьорн Улвеус поставил въпроса за защитата на авторските права на творците в Европейския съюз, съобщава “Музикаутор”, член на CISAC. Де Кро уверил президента на авторско-правната организация, че Белгия ще поеме ангажимент да наблюдава внимателно дебатите по финализирането на регламента на ЕС за изкуствения интелект.
Пред министър-председателя на Белгия Улвеус настоял в регламента да бъдат заложени изисквания за прозрачност към дейността на компаниите, разработващи услуги с изкуствен интелект, както и за придържането към авторско-правните разпоредби.
Улвеус предупредил, че начинът, по който ЕС реагира на изкуствения интелект и на връзката му с авторското право, ще окаже огромно влияние върху европейската култура и творческата икономика. Той изразил надежда, че предвид обстоятелството, че днес по целия свят планират законодателство за изкуствения интелект, Европа може да демонстрира лидерство в защитата на творците и творческите индустрии.
Междувременно стана ясно, че авторско-правните дружества, членове на CISAC, приветстват доклада „Културното многообразие и условията за авторите на европейския пазар за стрийминг на музика“, приет с огромно мнозинство от Европейския парламент.
За организациите за колективно управление на права, в това число и за “Музикаутор”, този документ представлява ясна заявка за силния ангажимент на Европейския съюз да отговори на опасенията на творците по отношение на използването на платформите за стрийминг на музика.
В доклада се подчертават текущите дисбаланси в разпределението на приходите, недостатъчния им ръст спрямо приноса на творците, както и измамните и нечестни практики. Обръща се внимание и че манипулирането на стрийминг услугите и разпространението на генерирано съдържание от изкуствения интелект заплашва културното многообразие.
В доклада се предлагат инициативи на равнището на ЕС, като се отправя призив Европейската комисия да предложи законови разпоредби, гарантиращи прозрачност на алгоритмите и системи за препоръчване на съдържание на платформите за стрийминг, с особен приоритет европейските произведения.